balans, energia życiowa, równowaga w życiu, harmonia,

Żyjemy szybko i w ciągłym stresie.

Praca, wychowanie dzieci, projekty, dokształcanie wypełniają cały nasz czas.

Zaczyna brakować go dla nas samych na realizację naszych pasji i zainteresowań.

W jaki sposób osiągnąć równowagę nie tylko w życiu, ale przede wszystkim tą pomiędzy naszym duchem i ciałem?

Mniej znaczy więcej.

Umiejętność odpuszczania i rezygnacji z niektórych rzeczy ułatwi nam dążenie do równowagi życiowej. Jeśli chcesz mieć wszystko pod kontrolą i jednocześnie przestrzeń w swoim życiu musisz nauczyć się rezygnować, wybierać. 

Jeśli potrafisz odpuścić już osiągnąłeś sukces.

Każdy z nas miewa w swoim życiu momenty, kiedy pracuje na najwyższych obrotach, jak również te, w których odpoczywa. Dążenie do równowagi i zachowanie balansu życiowego jest kluczem do sukcesu.

Uważność na własne potrzeby jest uzasadniona, żebyśmy nie stracili z oczu, to co jest w życiu najistotniejsze.

Kij ma dwa końce.

Warto uświadomić sobie, że z jednej strony są ludzie, którzy w nadmiarze i wielości zadań zapominają o sobie i swoich potrzebach. Z drugiej strony są tacy, którzy przez zbytnie rozleniwienie nie realizują w życiu żadnych celów, nie przybliżają się do spełnienia swoich marzeń.

Wewnętrzne napięcia rodzą się z konieczności dokonywania wyboru. Muszę wybrać, czy chcę zarabiać pieniądze, czy mieć wolny czas? Czy próbowałeś kiedyś zjeść ciastko i mieć ciastko? Warto dostrzec perspektywę wyjścia optymalnego dla danej sytuacji, bo przecież można i zarabiać pieniądze i mieć czas dla siebie.

Świadomość istnienia wielostopniowej skali dochodzenia do pełni szczęścia w życiu daje poczucie mniejszego napięcia i jest mobilizujące do działania.

Dochodzenie do celu małymi krokami jest lepsze niż rzucanie się na głęboką wodę w nadziei, że wypłyniemy.

Równowaga w naszym życiu pomiędzy obszarami, które są dla nas ważne, stwarza realne możliwości dostrojenia się do świata.

Rozwój wewnętrzny, doskonalenie się, relacje z innymi są tak samo ważne w naszym życiu jak dbałość o nasz wygląd, czy dbałość o nastrój.

Energia do działania.

Istnieją obszary, które hamują nasza energię do działania. Należą do nich m.in. przekonania, negatywne wzorce, czy nadmierne skupianie się na błędach.

Oddech, sen, dieta, ruch to jedne z czynników będących samoistnymi wyzwalaczami naszej życiowej energii.

Codzienne spacery,  podczas których możemy oddychać pełną piersią, odpowiednia ilość snu, kontakt z naturą, woda, to niewątpliwie ważne czynniki dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Emocje.

Równie ważne dla naszej życiowej kondycji jest nie tylko  dieta i odpowiednia ilość snu jest umiejętne wyrażanie naszych emocji. Stany emocjonalne, które zbyt długo są kumulowane odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu.

Dążenie do wewnętrznej harmonii ze światem i samym sobą jest konsekwentnie realizowanym planem, w którym warto zadbać o budowanie swojej niezależności we wszystkich obszarach życia.

Poczucie bezpieczeństwa tworzą alternatywne rozwiązania, które wybieramy w zależności od swoich własnych preferencji.

 

Literatura: M. Przybysz „Kalejdoskop mocy.”