W dzisiejszym artykule opowiem wam o funkcjach jakie spełnia krtań, tchawica i oskrzela w powstawaniu głosu.

Anatomia człowieka i nasze predyspozycje do mówienia wynikają już z budowy anatomicznej człowieka.

Wydajemy głos i to jest fenomenalne.

Jak do tego dochodzi? 

Krtań stanowi górny odcinek dróg oddechowych.  Jest generatorem dźwięku. Składa się ona z nagłośni, głośni i pogłośni. W swoim środkowym odcinku jest najwęższa.

U mężczyzny krtań położona jest nieco wyżej, bardziej pochylona do przodu oraz ma grubsze fałdy głosowe. Na zewnątrz widoczna w postaci tak zwanego „jabłka Adama”.

Poniżej kości gnykowej znajduje się otwór górny będący wejściem do krtani. Krtań razem z kością gnykową pracują biorąc udział w produkowaniu głosu. Znajduje się ona z przodu, bezpośrednio pod skórą. Z tyłu znajduje się tarczyca. Tylna ściana krtani graniczy z gardłem.

Krtań wykonuje ruchy czynne góra- dół. Zakres ruchomości krtani to około 2- 3 cm. Jeżeli jest sztywna, unieruchomiona to jest to zły objaw. Może to być prognostyk nowotworu.

Krtań składa się z chrząstek: nieparzystych i parzystych. Do Szkieletu parzystych cząstek zaliczamy: chrząstkę tarczowatą, pierścieniowatą oraz nagłośnię. Do chrząstek parzystych wlicza się: nalewkowate, różkowate, klinowate.

Chrząstki nalewkowate to regulator napięcia i rozluźniania fałdów głosowych.

Chrząstki krtani połączone są ze sobą ściśle, stawowo.

Nagłośnia zamyka wejście do krtani. Jest to maleńka jak łezka błona śluzowa.

Od wewnątrz krtani też przyczepione są mięśnie.

Do Nagłośni przyczepione są wiązadła głosowe.

Do krtani przylegają liczne gruczoły. Są tam też zlokalizowane kubki smakowe. Jest to  również miejsce unerwione. Swoje położenie znajduje tam m.in. nerw błędny 10, tak zwany nerw krtaniowy wsteczny odpowiedzialny za porażenie krtani.

Nerw błędny odpowiedzialny jest również za czkawkę.

Gałęzie nerwu błędnego odchodzą do żołądka.

TCHAWICA

To specyficzna rurka posiadająca własny szkielet. Składa się ona z poukładanych chrząstek jedna na drugą połączonych błoną śluzową. Chrząstki budujące tchawice mają kształt niepełnych pierścieni, podobnych do podkowy. Z tyłu tchawicy znajduje się przełyk.

Oskrzela dzielą się na dwa. Kąt rozdwojenia tchawicy to około 50 stopni.

W stanach zapalnych zwiększa się ilość śluzu w oskrzelach, powodując kaszel mokry.  Oskrzela prowadzą do płuc. Lewe płuco różni się od prawego. Lewe składa się z dwóch płatów a prawe z trzech płatów.

W płucach zachodzi wymiana gazowa, a nie oddychanie jak się powszechnie uważa. Proces oddychania zachodzi w tkankach.

Za przenoszenie tlenu odpowiedzialna jest hemoglobina.

NOS jest tworem chrzęstnym. To pierwszy odcinek drogi oddechowej. Składa on się ze skrzydełek nosa, słupka i przegrody. Przegroda nosa jest dobrze unaczyniona.

 Powietrze wdychane przez nos jest ogrzewane, oczyszczane oraz nawilżane. Małżowiny są ukrwione, znajdują się w bocznych ścianach nosa. Ciepłe powietrze przechodząc między małżowinami ogrzewa się.

Glut jest nośnikiem ciepła.

Czyli jest potrzeby i zapobiega wyziębianiu wdychanego przez nos powietrza.