30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka to moment na refleksję dotyczącą wychowania i edukacji.

Jaka przyszłość czeka moje dziecko?

Czy daję mu odpowiednie wsparcie, aby mogło wieść szczęśliwe życie ?

To pytanie, które codziennie zadaje sobie większość zatroskanych rodziców między zajęciami z języka angielskiego, a krótkim momentem na przerwę w szatni piłkarskiej.

Każdy rodzic chciałby również, aby jego dziecko uzyskało odpowiednie wykształcenie, a potem dostało pracę, która nie tylko będzie sprawiała mu przyjemność, ale również dzięki której osiągnie wolność finansową.

Czy moje dziecko skończy dobre studia? Czy studia są mu w ogóle potrzebne, aby wieść szczęśliwe i godne życie? 

Pomagając swojemu dziecku w drodze ku spełnieniu pamiętaj o jego osobistym spełnieniu i rozwijaniu jego pasji i zainteresowań.

Nie narzucaj mu swojej woli wynikającej z osobistych pobudek lub przekonania, że to przecież dobry zawód. Twoje życie, w którym coś nie wyszło, nie jest życiem które będą wiodły Twoje dzieci.

Postaw na rozwój i niezależność.

Te wartości wynikają z wychowania oraz postawy twojej pociechy. To czy Twoje dziecko stanie w przyszłości na własnych nogach zależy od tego, w jaki sposób wychowujesz swoje dziecko. Wartości, które mu przekazujesz i postawy wynikające z Twoich własnych są niezwykle istotne.

Zbyt duże wymagania i pogoń za byciem najlepszym powodują stres oraz tak zwany perfekcjonizm. Buduj poczucie wartości własnego dziecka oraz przekonanie o jego mocnych stronach, dzięki którym jest w stanie przenosić góry.

Warto jest również wykształcić w dziecku przekonanie uczenia się dla siebie, dla własnego życia i zmyślą o osobistych kompetencjach. Studia dla dyplomu oraz zdawanie testów dla samych wyników i średnich wydają się w tym kontekście nieuzasadnione.

Pomagając swojemu dziecku w wyborze jego drogi zawodowej pamiętaj o dwóch kwestiach.

Z jednej strony talenty i pasje z drugiej strony indywidualne możliwości. Świadomość powyższych zmiennych decyduje o wyjątkowości twojego dziecka i buduje poczucie własnej wartości.

Świat się zmienia.

Nie możemy również zapomnieć o wyzwaniach związanych z nowymi technologiami oraz  umiejętnościach, których potrzebują współcześni ludzie, aby przetrwać.

Ukończenie studiów nie jest już gwarancją stabilnego i bezpiecznego życia. Najnowsze badania w Stanach Zjednoczonych mówią o tym, że 50% absolwentów uczelni wyższych wykonuje prace poniżej swoich kwalifikacji.

Często rodzice podświadomie wysyłają dzieciom wiadomość, że zostanie lekarzem lub prawnikiem jest zarazem wyznacznikiem jego życiowego sukcesu.

Z drugiej strony w społeczeństwie istnieje grupa ludzi określanych mianem „wykluczeni”. Są to osoby bezrobotne, bez wykształcenia oraz perspektyw zawodowych. Nie mogą oni efektywnie wejść na rynek pracy z powodu niedopasowania, niedostatecznych kompetencji. Pomimo wolnych miejsc pracy nie wszystkie osoby się na nie kwalifikują.

Czyżby to porażka systemu edukacji, a może wychowania?

Pozwól swojemu dziecku podążać za jego żywiołem.  

Ken Robinson w swojej książce „Uchwycić żywioł” mówi o tym, że najważniejsze jest stworzenie warunków dla dziecka, w których możliwe będzie odkrywanie ich pasji i zainteresowań.

Najlepszym źródłem poznania talentów twojego dziecka jest obserwacja.

Pasja i zainteresowania to nie tylko piłka nożna i śpiew. Twoje dziecko może mieć niezwykłe predyspozycje do innych czasem nietypowych zajęć, organizowanie, wystąpienia publiczne, smykałka do majsterkowania to również wartościowe talenty Twojego dziecka. Odkryj je.

Pamiętaj o optymizmie, który pomaga w życiu nie tylko dzieciom.

Nie gaś ognia we własnym dziecku, nawet jeśli uważasz, że lepienie na okrągło małych zwierzątek z plasteliny wydaje ci się zajęciem bezsensownym.

Armstrong stworzył listę 50 sposobów jak odkryć pasję i talent u dziecka.

W tej nieoczywistej wyliczance znalazły się m.in. prawo do błędu, akceptacja, brak stresu, motywowanie, a nie zmuszanie, dawanie czasu na marzenia, wspieranie w pozytywnym myśleniu o sobie, wiara we własne możliwości.

Osobisty rozwój dziecka oraz jego indywidualny plan rozwoju stają się w obliczu przyszłego świata wyzwaniem, ale również koniecznością.

Rodzice odgrywają wyjątkową rolę w życiu swojego dziecka. To od nich zależy kim się stanie w przyszłości. Wsparcie dziecka w dobrych wyborach to zadanie, które odrabiamy codziennie w wielu sytuacjach życia.

Relacja wymaga zagazowania i zrozumienia wspólnoty marzeń twojej pociechy.

Spotkania, warsztaty, dni otwarte, zajęcia pozalekcyjne, codzienne pomaganie w nauce, monitorowanie jego postępów jest równie ważne co odwożenie dziecka na czas do szkoły, czy przygotowywanie posiłków.

Bez względu na to którędy pójdzie twoje dziecko, będzie potrzebowało odwagi, pasji, wytrwałości oraz psychicznej odporności.

„Istnieje wiele dróg osiągnięcia osobistego spełnienia” mówi Ken Robinson.

Życie niesie ze sobą różne możliwości. Szczęście człowieka to składowa wielu czynników, talentów, predyspozycji, marzeń oraz kompetencji człowieka.

Pomagaj dziecku każdego dnia w jego wszechstronnym rozwoju. Pokazuj mu nieskończone możliwości, wspieraj osobiste zainteresowania i motywuj.

Nie przeżyjesz życia za swoje dzieci. Podobnie było w twoim przypadku. Stwórz jednak możliwości, aby mieć pełne przekonanie, że dobrze wychowałeś swoje potomstwo.