Od 9 listopada 2020 we wszystkich szkołach podstawowych i średnich uczniowie będą realizować obowiązek szkolny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
O czym muszą wiedzieć rodzice, żeby efektywnie współorganizować proces kształcenia swoich dzieci?
Kwestie kluczowe skupiają się wokół organizacji zajęć, ale również konsultacji dla uczniów.
W związku z czasowym ograniczeniem jednostek funkcjonowania oświaty edukacja odbywa się na odległość.
Na mocy aktualnego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w dniach od 9 listopada do 29 listopada.
Uczniowie realizują obowiązek szkolny w trybie zdalnym według tygodniowego rozkładu zajęć lub po jego modyfikacji po uzyskaniu pozytywnej opinii rady pedagogicznej.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące realizowanych przez uczniów zajęć uwzględniać powinny następujące ważne kwestie:
- Równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- Różnicowanie zajęć w każdym dniu,
- Możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego podejmowanego w ciągu dnia,
- Ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
- Łączenie naprzemienne kształcenia z użyciem monitorów i bez ich użycia.
We współpracy z radą pedagogiczną należy ustalić sposób potwierdzenia uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych.
Każdy rodzic i uczeń powinien mieć możliwość konsultacji z nauczycielem przedmiotu. Nauczyciele winni zatem przedstawić uczniom założenia dotyczące sposobu oraz terminu przeprowadzania konsultacji.
Rada Pedagogiczna ustala również sposoby monitorowania postępów uczniów w nauce wraz ze sposobami do weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów. Zadbać należy również o terminowe informowanie uczniów i rodziców postępach w nauce, w tym o uzyskanych przez ucznia ocenach.
Lekcje online.
W jesiennej odsłonie edukacji zdalnej nie może zabraknąć lekcji video. Za pomocą m.in. aplikacji Temas, Google meet, czy zoom nauczyciele w większości szkół na terenie całego kraju umożliwiają uczniom spotkania w sieci w celu realizacji podstawy programowej.
Uczeń posiadać musi mikrofon i kamerę, aby efektywnie uczestniczyć w lekcji video organizowanej przez nauczyciela. Szkoły zapewniają możliwość wypożyczenia sprzętu do edukacji zdalnej.
Wszystkie informacje dotyczące organizacji zajęć w trybie zdalnym nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do przekazania rodzicom i uczniom.
Organizacja świetlicy w szkole.
W czasie zawieszenia zajęć możliwa jest organizacja świetlicy szkolnej w sposób stacjonarny.
Szkoła będzie mogła zorganizować działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas I-III szkoły podstawowej.
W związku z koniecznością zaplanowania takiej opieki dyrektor szkoły przyjmuje informacje od zainteresowanych rodziców uczniów.
Konsultacje dla klas ósmych.
Dla uczniów klasy VIII organizuje się w szkole konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne z przedmiotów egzaminacyjnych zgodnie z harmonogramem konsultacji przedstawionym przez nauczyciela przedmiotu objętego egzaminem w sposób zdalny.
Istnieje możliwość konsultacji indywidualnych na terenie szkoły po ustaleniu z nauczycielem przedmiotu konkretnej godziny konsultacji z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Uczniowie korzystający z zajęć na terenie szkoły zostali na czas drogi do szkoły i domu wyłączeni z zakazu samodzielnego wychodzenia w godzinach: 8-16. Stąd wynika również konieczność przyprowadzania uczniów do szkoły na konsultacje.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.