Jak smakuje edukacja na świecie? Pizzą? Kebabem? Ostrygami? Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej sięgają po różne orientalne smaki, kuchnię hiszpańską, włoską, arabską, a nawet gruzińską. Czy równie chętnie spróbujemy „orientalnych” rozwiązań w edukacji? Jak wygląda edukacja na świecie? W dzisiejszym artykule spróbuję pokazać egzotyczną mieszankę edukacyjnych smaków.
Szkoły w różnych zakątkach świata mają swój indywidualny charakter, zapach, barwy, tradycje i obyczaje, te w Polsce również wyróżniają się swoim oryginalnym charakterem. Szkoła to kultura, a kultura to obyczaje, poglądy, sposoby myślenia, zachowania, normy społeczne, język, jednym słowem TRADYCJA!
Oto kilka oryginalnych przykładów szkół z różnych zakątków świata. Fascynująca jest edukacja, w zależności od miejsca na kuli ziemskiej, smakuje inaczej, tajską zupą, ostrygami, suszoną rybą, a innym razem pachnie hibiskusem. Edukacja jest fundamentem postrzegania narodu i stanowi o samodzielności myślenia.
Na wyspie wulkanów popularne jest samodzielne przygotowywanie pomocy naukowych przez uczniów, a liczne badania wskazują , iż wywiera to pozytywny wpływ na osiągnięcia szkolne. Taniec hula w swoich 11 odmianach, morze kwiatów, owoce i ryby jako podstawa menu, malownicza wyspa wulkanów ponoć zmaga się z brakiem nauczycieli? Niemożliwe, ale prawdziwe!
KENIA- jeszcze do niedawna rodzice płacili tu za edukację swojego dziecka, jeśli kogoś nie było stać to nie posyłał swojego dziecka do szkoły. Dopiero w 2003 roku zniesiono opłaty za szkołę podstawową, a w 2008 za szkołę średnią. W biednych krajach afrykańskich panuje ogromny analfabetyzm, dzieci muszą ciężko pracować, a szkoła to luksus. ORA- jest metodą edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, której główne założenia mieszczą się w trzech słowach pochodzących z języka francuskiego: O- observer, obserwować, R- refreicher, przemyśleć, A- agir, działać, uniwersalne, proste i skuteczne!
GRENLANDIA– największa wyspa świata, śnieżna kraina, o której krążą mity. Jak wygląda edukacja na biegunie? Czy odwołuje się zajęcia? Temperatura spada nawet poniżej – 50stopni Celsjusza? Nie Grenlandczycy nie odwołują zajęć z tego powodu, a swoje dzieci do szkoły wożą nie tylko samochodem, ale również saniami. Edukacja jest dość liberalna, przejawia się to m.in. w braku sprawdzianów, kartkówek w ciągu roku szkolnego, nie ma nawet tradycyjnego dziennika, zastępuje go zeszyt z imionami i nazwiskami uczniów, w którym odnotowuje się jedynie frekwencję. Mnóstwo czasu uczniowie spędzają na zabawie, w ten sposób uczą się m.in. duńskiego, angielskiego, środowiska, czy matematyki. Grenlandzki styl wychowania nie ma nic wspólnego z mroźnym klimatem, treściwe diety tłuszczowe łagodzą charaktery, wpływając na dużą dawkę serotoniny, dzięki czemu, wychowania charakteryzuje się łagodnością, spokojem, szacunkiem wobec dziecka oraz brakiem kar cielesnych.
INDIE– kraj nierówności, bieda i bogactwo przeplatają się ze sobą, dostęp do edukacji mieli jeszcze do niedawna tylko najbogatsi. Około 70% dzieci nie kończy edukacji elementarnej, analfabetyzm jest powszechny. Dziewczynki rzadziej niż chłopcy chodzą do szkoły. Wprowadzono nawet nagrody w postaci gratyfikacji pieniężnej za pojawienie się dziecka w szkole! Nie ma ławek i krzeseł dzieci siedzą na podłodze.
Nauczyciel jest tutaj szanowany i otaczany szczególnym kultem, zasługuje na szacunek. Zajęcia poprzedzane są modlitwą, a do sali dzieci wchodzą boso, zostawiając buty za drzwiami, w ten sposób oddaje się kult miejscu, w którym pobierane są nauki.
FINLANDIA: Finowie to przodownicy edukacyjnych trendów na świecie. Edukacja w Finlandii stawia na rozwój pasji i zainteresowań uczniowskich, co przejawia się dużą ilością zajęć pozalekcyjnych. Organizuje się zajęcia poza klasą szkolną. Uczniowie w Finlandii elastycznie kształtują swój program nauczania zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami. Nie istnieją rankingi szkół! A nauka ma być przede wszystkim zgodna z naturalnymi predyspozycjami dziecka!
CHINY- azjatycki dryl charakteryzuje się m.in. przez takie określenia edukacji jak: porządek, harmonia, ukierunkowanie na sukces rozwój i osiągnięcia! Nie ma miejsca na porażkę! Gorzki i słodki to smaki edukacji w Chinach, gdzie dziecko ciężką pracą ma osiągnąć sukces! Sukces to w edukacji chińskiej praca, upór i zdolności. Powszechne są liczne korepetycje dla dzieci, w przeładowanych klasach (35- 40 uczniów) brakuje miejsca na indywidualne podejście. Do codzienności edukacyjnej należą egzaminy i testy.
NIEMCY: odwrócony system ocen , 6 to najniższa ocena, a jedynka najlepsza, niewiarygodne! Obowiązkowa klasa pierwsza w wieku 6 lat! Dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą dostają tzw. ZUCKERTUTE, rożek ze słodyczami i przyborami, który ma im osłodzić ten stresujący dzień w życiu! Wakacje trwają 6 tygodni, ale za to inne przerwy śródroczne są wydłużone!