Jedną z aplikacji dedykowanych zdalnej edukacji jest Google Classroom.

To bezpłatna usługa dla szkół, dzięki której uczniowie i nauczyciele mogą komunikować się zdalnie.

Pierwszym krokiem do pracy przy użyciu tego narzędzia jest rejestracja konta Google.

Usługę może aktywować szkolny administrator sieci IT, ale również możemy utworzyć swoje prywatne konto Google.

Korzystanie z narzędzia google przynosi wiele korzyści i ułatwień, pozwala zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim wpływa na organizację kształcenia w chmurze.

Dostępność do dysku google, zadawanie pytań, bezpośrednia komunikacja tu i teraz to zalety tego multimedialnego narzędzia. 

Google Classroom współpracuje z wieloma przeglądarkami internetowymi, m.in. Chrome, Firefox, czy Internet Explorer.

Pierwszym krokiem  jest rejestracja konta.

Jest to standardowy proces wymagający podania swojego Imienia, nazwiska, hasła i loginu. Opcjonalnie podać możemy również numer telefonu oraz adres email.

Konto Google umożliwi dostęp nie tylko do aplikacji Google Classroom, ale również ułatwi dostęp do wszystkich usług Google, które wymagają logowania. Posiadanie konta to również możliwość korzystania  z dysku w chmurze oraz korzystanie z poczty Gmail.

Jedna osoba może mieć również kilka kont Google.

Każdy użytkownik sieci może założyć konto Google, nie musi to być informatyk ze szkoły.

Czym jest aplikacja Google Classroom?

Celem aplikacji jest łatwiejsza komunikacja zdalna między członkami zespołu.

Po zalogowaniu do konta Google wybrać można Classroom. Po kliknięciu w panel główny pojawią się utworzone przez właściciela zajęcia i aktywności. Przyciskając odpowiednie przyciski jesteśmy wstanie tworzyć nowe zajęcia lub korzystać z już utworzonych.

Obecnie korzystanie z usługi jest bezpłatne dla szkół i wymaga przejścia procesu rejestracji szkoły w systemie. Proponuję porozmawiać o tym z dyrektorem szkoły. Za jego zgodą oraz przy współpracy ze szkolnym administratorem IT można przeprowadzić ten proces.

W opcji utwórz zajęcia możliwe jest wpisanie nazwy zajęć, tematu oraz sekcji.

Po utworzeniu zajęć wyświetli się kod zajęć i dzięki niemu możliwe będzie dodawanie uczniów/ uczestników zajęć do utworzonych przez nas aktywności. Dzięki przekazaniu tego kodu naszym uczniom będą oni mogli korzystać z przestrzeni wirtualnej klasy.

Dodatkowo możemy na bieżąco monitorować prace uczniów po przez zakładkę „Strumień” widoczną w panelu głównym. 

Aplikacja zawiera opcję udostępniania materiałów dla uczniów.

Google Classroom bogata jest również w zdjęcia i motywy dedykowane tworzonym zajęciom dla uczniów, przez co jest ciekawa i interesująca.

Dzięki aplikacji nauczyciel może tworzyć własne zajęcia edukacyjne na platformie i zapraszać do uczestniczenia w nich uczniów.

Na karcie strumień możliwe jest publikowanie postów dla uczniów przypisanych do zajęć.

Możliwe jest to dzięki przyciskowi „udostępnij coś swojej klasie”. Zamieszczane materiały z dysku Google, link, plik, czy you tube mogą być publikowane dla uczniów. Dzięki czemu nasi uczniowie mogą oglądać filmy, jak również czytać zamieszczone w plikach informacje, zadania, ćwiczenia.

Usługa dodatkowo zawiera opcję publikacji dokładnej daty i godziny postu, dzięki czemu stale monitorujemy planowaną dla uczniów pracę.

Dodatkowo użytkownicy z uprawnieniami nauczyciela posiadają zakładkę „Osoby”.

Dzięki czemu nauczyciel stale monituje zaproszonych do lekcji uczniów, obecnych uczniów oraz tych, którzy dołączyli do lekcji za pomocą kodu zajęć. Zaproszony uczestnik zajęć dostaje na maila informację z linkiem oraz pozycję „dołącz”, dzięki czemu łatwo może stać się uczestnikiem zajęć, kursów, szkoleń.

Wysyłanie indywidualnych wiadomości e-mail do uczniów to najbezpieczniejszy sposób weryfikacji obecności niepożądanych osób na lekcjach online.

Dzięki aplikacji możliwe jest zamieszczanie kompletnych materiałów do lekcji zdalnych.

Karta zadania, temat, projekt

W karcie „zadania” tej planować możemy lekcje to znaczy dodawać materiały i określać terminy ich realizacji. Tworzenie tematów, przypisywanie zadań konkretnym uczniom, dodawanie plików, treści to tylko niektóre wybrane możliwości pracy w wirtualnej klasie. Podobnie jak w zakładce strumień, również tutaj chronologicznie tworzyć możemy kolejne zadania, aktywności ucznia do lekcji.

Dodatkowo tematy tworzone w aplikacji odpowiadają zadaniom tworzonym w zakładce o tożsamej nazwie.

Istnieje również opcja tworzenia wirtualnych projektów dla grup uczniów oraz dodawania do niego odpowiednich wirtualnych materiałów w postaci filmów, linków, plików itp.

Pracę uczniów można na bieżąco oceniać dzięki opcji oceny cząstkowej wraz z kryteriami oceny.

Aplikacja umożliwia tworzenie testów jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Do weryfikowania wiedzy uczniów wykorzystać możemy również opcję „pytanie”.

Kalendarz umożliwia dokładne planowanie aktywności w aplikacji oraz rozmieszcza graficznie wszystkie ważne daty w kalendarzu.

Karta Oceny

To miejsce monitorowania postępów uczniów przez nauczyciela. Widoczne są tam tabelaryczne zestawienia uzyskanych przez uczniów ocen/ punktów. Miejsce to jest widoczne tylko przez nauczyciela, uczniowie nie mają możliwości podglądu tego miejsca w aplikacji.

Uczniowie wykonując zadania na ocenę, które  zleci nauczyciel, załączyć mogą pliki z komputera, zdjęcia, które podlegają ocenie. Nauczyciel ocenia pracę ucznia i ma możliwość przesłania oceny wraz z komentarzem do konkretnej osoby.

Chcesz wiedzieć więcej napisz do mnie: kontakt@kreatywnaakademia.pl