laboratoria przyszłości, drukarki 3 d w szkole, nowoczesna szkoła, projekt, Ministerstwo Edukacji i Nauki, dofinansowanie do szkół, kompetencje przyszłości, kreatywność, innowacje pedagogiczne, eksperyment pedagogiczny

Jeszcze w tym roku ma ruszyć kolejny projekt wspierający szkoły w całej Polsce.

„ Laboratoria przyszłości” to projekt z myślą o finansowym wsparciu szkół w zakresie zakupu nowoczesnego sprzętu informatycznego, który umożliwi realizację innowacyjnych lekcji.

Czego dotyczyć będzie projekt?

Czy polska szkoła ma szansę być innowacyjna?

Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć sięgając do informacji dostępnych na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki znalazł się jako jedna ze składowych postulatów Polskiego Ładu i będzie finansowany z Funduszy Przeciwdziałania Covid 19.

Czy polska szkoła ma szansę stać się nowoczesną?

Od wielu lat mówi się o wdrażaniu w Polskiej szkole innowacji pedagogicznych i eksperymentów edukacyjnych.

Takie działania są jednak w wielu szkołach tylko fikcją, ze względu na brak sprzętu, narzędzi i pomocy edukacyjnych, które umożliwiłyby skuteczne innowacyjne nauczanie.

Po raz pierwszy w historii edukacji eksperyment pedagogiczny i innowacja stają się bliską perspektywą codziennej edukacji uczniów.

Zakup drukarek 3 D lub innych innowacyjnych rozwiązań wspierających edukację w szkole ma na celu kształtowanie kompetencji potrzebnych na rynku pracy, tak zwanych kompetencji przyszłości.

Kompetencje przyszłości

W Polskiej szkole za dużo jest nauczania z wykorzystaniem podręczników, a za mało pracy metodą projektu z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i metod kształcenia.

W cieniu pozostaje również kształtowanie kompetencji miękkich.

Dzięki innemu podejściu do nauczania możliwe będzie kształtowanie takich umiejętności jak kreatywność, współpraca i twórcze rozwiązywanie problemów.

Wysokość wsparcia

 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów

 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów
70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów

 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów

Obecnie projekt jest w fazie konsultacji społecznych, które potrwają do 30 września 2021r.

Według prognoz Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie będą mogli korzystać z nowego sprzętu już od nowego roku szkolnego.

Katalog 136 pozycji możliwych sprzętów, pomocy dydaktycznych może być właśnie teraz rozbudowywany o propozycje, które wpłyną do ministerstwa do 30 września.

Jak otrzymać wsparcie?

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wszystkich rządowych projektów edukacyjnych. Szkoły aplikują do nadrzędnych Organów Prowadzących, a te  z kolei do właściwego Wojewody.

Należy zaznaczyć, że otrzymane granty dla szkół nie wymagają wkładu własnego.

Ministerstwo zastrzega również konieczność wydatkowania 60% środków w bieżącym roku kalendarzowym, a 40% w roku 2022.

Ministerstwo uruchomiło specjalną stronę internetową, na której znaleźć można wszystkie potrzebne informacje: gov.pl/laboratoria .

Aplikowanie ośrodki m rozpocząć się na początku października i potrwa do połowy listopada.

 

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/laboratoria-przyszlosci–najwieksze-w-historii-wsparcie-dla-wszystkich-szkol-podstawowych-w-polsce