Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Program rozwoju bibliotek szkolnych, czytelnictwo, promowanie czytelnictwa

Rozwijanie czytelnictwa wśród uczniów jest priorytetowym zadaniem każdej szkoły.

Warto poszukać inicjatyw, które wspierają rozwój bibliotek szkolnych i promują czytanie książek wśród dzieci i młodzieży.

To zadanie jest realizowane w ramach ministerialnego projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.”

Co zakłada program i jak wnioskować o fundusze na rozwój bibliotek szkolnych?

Na podstawie przepisów wykonawczych m.in. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2021r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 na lata 2021- 2025 szkoły mogą ubiegać się o środki na modernizację bibliotek szkolnych.

Główny cel realizacji programu

Program ma za zadanie rozwijać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci i młodzieży poprzez działania z zakresu promowania czytelnictwa.

Cel ten jest realizowany poprzez zakup nowości wydawniczych, lektur i innych książek wspierających rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży.

Dodatkowo szkoły mogą ubiegać się o środki, za które zakupią sprzęt i elementy wyposażenia biblioteki szkolnej.

Na co można przeznaczyć środki finansowe?

  • Książki będące nowościami na rynku wydawniczym, w tym książki historyczne, lektury szkolne, nie tylko w formie papierowej, ale również na innych nośnikach elektronicznych,
  • Elementy wyposażenia biblioteki m.in. komputer i inny sprzęt komputerowy, oprogramowanie, czytniki, regały, półki, biurka, szafy, fotele, elementy oświetlenia.
  • Działania promujące czytelnictwo, m.in. nagrody książkowe, organizowanie spotkań autorskich, wystawy, konkursy.

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania?

Przede wszystkim należy podjąć działania promujące czytelnictwo, organizować konkursy dla uczniów, nawiązać współpracę z bibliotekę publiczną, czy zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek.

Wśród warunków koniecznych występuje również zorganizowanie w ciągu roku jednego spotkania promującego czytelnictwo z udziałem uczniów oraz autorów książek.

Warto również zadbać o zorganizowanie spotkania z rodzicami, podczas którego przedstawiona zostanie tematyka wpływu czytania na rozwój dziecka.

Szkoła, która pomyślenie złoży projekt i otrzyma dofinansowania podejmuje również zobowiązanie zorganizowania lekcji bibliotecznych dla uczniów z wykorzystaniem nowego księgozbioru.

Warto również zaznaczyć, że założenia projektu promującego czytelnictwo zakładają dostosowanie pracy biblioteki szkolnej do trybu feryjnego i wakacyjnego. Chodzi o to, aby stworzyć uczniom możliwość wypożyczania książek na wakacje i ferie zimowe.

Ostatnim warunkiem koniecznym beneficjentów projekty jest zobowiązanie do zakupu książek wychodzących naprzeciw potrzebom uczniów niepełnosprawnych. Warto zwrócić uwagę na potrzeby tych uczniów w planowanych zakupach książek.

Ważne terminy

Termin składania wniosków na rok 2022 mija 31 października. Do tego czasy dyrektorzy szkół muszą złożyć wnioski do właściwych organów prowadzących. Te następnie składają wnioski do wojewody do dnia 20 listopada bieżącego roku.

Wnioskowane kwoty wsparcia dostępne są w rozporządzeniu i zależne są od instytucji i liczby uczniów.

Warto wesprzeć szkolne biblioteki poprzez modernizację i zakup książek, tak aby biblioteka była miejscem przyjaznym dla uczniów.

Na podstawie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa-20-na-lata-2021-2025–trwa-nabor-wnioskow-na-rok-2022