Pamięć ludzka jest intrygująca, dlatego istnieje wiele badań naukowych na jej temat.

Człowiek zapamiętuje nie tylko zdarzenia i fakty, ale również wrażenia zmysłowe, zapachy, symbole.

Co to jest pamięć i do czego jest nam potrzebna?

Spróbujmy zaznajomić się z pamięcią.

 

Co to jest pamięć?

To niewątpliwie bardzo skomplikowana funkcja naszego umysłu, w dodatku realizowana w różnych jego częściach.

Pamieć angażuje specyficzne układy połączeń międzyneuronalnych. Funkcje pamięci wzmacniamy tworząc nowe połączenia synaptyczne w naszym mózgu.

Naukowcy w najnowszych badaniach nad mózgiem ustalili, że hipokampy, a więc dwa fałdy w płatach skroniowych, odgrywają kluczową rolę w przekształcaniu wspomnień krótkotrwałych w wspomnienia długotrwałe.

Pamięć długotrwała zatem to zintegrowane połączenia nerwowe  w korze przedczołowej i płatach skroniowych.

Ciała migdałowate, a więc tworzy przylegające bezpośrednio do hipokampów, odpowiedzialne są za zapisywanie wspomnień emocjonalnych. Obie te struktury mózgu to części układu limbicznego – procesora zapisującego w pamięci emocje i wspomnienia.

Odkrycia te wykorzystuje się w najskuteczniejszych treningach pamięci, łącząc emocje i zapamiętywanie. Suche fakty oraz wydarzenia, które zabarwia się emocjonalnie, to przydatna strategia do zapamiętywania.

Do czego potrzebna jest pamięć?

Pamięć buduje tożsamość człowieka.

Pamięć o datach, emocjach, wydarzeniach z przeszłości, nabytych umiejętnościach decyduje o tym kim jesteśmy.

„ Na to kim jesteś składa się wszystko, co dotychczas pomyślałeś i zrobiłeś”.

To że posiadamy określoną paletę wspomnień zarówno dobrych jak i złych ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Najnowsze badania dowodzą również tezy, że człowiek rozwinął skomplikowany system pamięci, aby projektować przyszłość.

Robimy to wykorzystując nasze doświadczenia z przeszłości. To znane wszystkim przewidywanie, co się stanie, kiedy ze zbyt duża prędkością wjadę samochodem w ostry zakręt.

Planowanie, rozwiązywanie problemów wymaga od nas korzystania z ewolucyjnych zdobyczy pamięci.

Dobra sprawna pamięć jest bardzo ważna w utrzymaniu dobrostanu człowieka.

Wystąpienie na konferencji wymaga od nas znakomitej uwagi, koncentracji, przywoływania w pamięci kolejnych sekwencji wystąpienia, aby wypaść pozytywnie w oczach odbiorców.

Współczesność nie zachęca do korzystania z pamięci.

Telefoniczne terminarze, przypominajki, komputerowe maile i zasoby sieciowe kipiące informacją.  Wydaje Ci się że dzięki technologicznym zdobyczom masz wszystko pod kontrolą.

Czy aby na pewno?

Co jeśli nagle zabraknie prądu lub nieoczekiwane zgubisz swój telefon?

Czym są fałszywe wspomnienia?

Pamięć jest zawodna, a co gorsza czasami może nas wprowadzać wkład. Za każdym razem kiedy przywołujemy w pamięci jakieś zdarzenie, tworzymy nowe połączenia neuronalne.

Poprzez pytania tendencyjne opowieści osób, które zmieniają fakty można skutecznie wykształcić poczucie przeżytego faktu, który nie miał miejsca w rzeczywistości. Na przykład wprowadzenie znaczących szczegółów do opowieści całkowicie zmienia jej przebieg.

Czym są skojarzenia?

Już w IV wieku p.n.e. filozof Arystoteles stworzył teorię skojarzeń.

Technika skojarzeń jest bardzo przydatna w ćwiczeniach pamięci. Ten wielki myśliciel twierdził, że określona myśl pojawia się w naszej pamięci, ponieważ wiąże się ona zmyślą, która pojawiła się wcześniej.

Cztery rodzaje skojarzeń według Arystotelesa: 

  • Styczność w przestrzeni i czasie, np. szklanka przywołuje myśl o wodzie lub innym znajdującym się w niej napoju,
  • Częstotliwość, z jaką dane skojarzenia łączą się w naszej głowie, np. kiedy pijesz wodę ze szklanki zaraz po fizycznym treningu, to skończony trening wytworzy myśl o napiciu się wody,
  • Podobieństwo, przedmiot o określonym kształcie np. koło wywołuje skojarzenia innych o podobnych kształtach np. hula hop, piłka,
  • Kontrast, skojarzenia na zasadzie przeciwności np. gruby, chudy, mały duży, wysoki, niski.

Marek Tuliusz Cyceron, jeden z najwybitniejszych mówców wszechczasów, potrafił przemawiać bez przerwy przez 3 godziny. Stosował on techniki pamięciowe, które przeszły do historii pod nazwą „Pałac Pamięci”, „Dom Pamięci”.

Na czym polega technika „ Pałacu Pamięci”?

Masz intencję, aby zapamiętać główne punkty wystąpienia lub prezentacji na forum.

Wybierz znany ci budynek, w którym znajduje się kilka pomieszczeń. To jest twój pałac pamięci.

Teraz musisz dokładnie go wizualizować. Każdą treść którą chcesz zapamiętać wizualizuj za pomocą konkretnego przedmiotu i umieść w jednym pomieszczeniu w pałacu. Podczas wystąpienia wyobraź sobie że chodzisz po pokojach tego pałacu, jak zobaczysz dany przedmiot, przypomnisz sobie całą potrzebną treść do przemówienia.

Czy sen jest ważny?

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla dobrej kondycji naszego umysłu a tym samym dla procesów pamięciowych.

Wpływa on na koncentracje, uwagę, zapamiętywanie. Badania sugerują, że sen bierze udział w utrwalaniu zapamiętanych informacji.

To swoisty system regulujący pamieć, aby nie doszło do procesu przeciążenia, przeładowania informacją. Taką hipotezę wysnuli Giulia Tononi oraz Chirara Corelli.

Podczas głębokiego snu połączenia synaptyczne się rozluźniają, aby utrzymać równowagę między słabszymi i silniejszymi połączeniami. Należy zachować równowagę między nauką, późniejszym snem, a następnie wykorzystaniem nauczonych faktów.

Ważne czynniki decydujące o naszej pamięci to sen, dieta, ruch, odprężenie emocjonalne.

Aby otrzymać więcej informacji na temat materiałów edukacyjnych, które możesz wykorzystać do ćwiczeń pamięciowych napisz do mnie. kontakt@kreatywnaakademia.pl

 

Literatura:

Pamięć Doskonała Charles Phillips