Jutro 11 listopada, ważne patriotyczne święto, które zawsze jest jednym z głównych punktów kalendarza pracy szkoły.

Poniżej przykład przemówienia dyrektora szkoły, zwracającego uwagę na aspekty historyczne w połączeniu z nowoczesną edukacją obywatelską.

Jak w zgrabny sposób połączyć nowoczesność i tradycję? 

Propozycję znajdziesz poniżej.

Drodzy uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście,

W poniedziałek 11 listopada obchodzimy uroczystości związane z 101 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała Niepodległość. 

To efekt starań wielu orędowników wolności, wojowników, przywódców oraz piewców wolności, m.in. Tadeusza Kościuszki, Władysław Sikorski, Józef Piłsudski. 

Chociaż minął już cały wiek, zmienili się ludzie, otoczenie, realia w których żyjemy prawne, ekonomiczne, czy wreszcie gospodarcze, to nadal niezmienne jest- jedno człowiecze dążenie do wolności.

Świat stał się globalną wioską, dlatego ze szczególną troską zwracam dzisiaj uwagę ku Polskości, bo to ona stanowi nasze korzenie, naszą tożsamość.

Dzięki nauce historii, wiedzy o społeczeństwie, religii, geografii, a więc przedmiotów humanistycznych możemy rozumieć te ważne wydarzenia z historii Polski, ale przede wszystkim propagować uniwersalne wartości, bo wolność to wartość ważna tak samo dla każdego człowieka, bez względu na narodowość.

„Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana” mówią słowa wielkiej patriotycznej pieśni, jakże poruszającej serca ludzkie. Pamiętajmy o tym ucząc się historii.  

Józef Stanisław Tischner mówił : Strasznie trudno będzie Panu Bogu zbawić człowieka, który nie jest wolny i nie jest rozumny. Ten człowiek wciąż jeszcze nie jest sobą. 

Słowa te podkreślają wagę i znaczenie słowa wolność oraz jego rozumienie przez wszystkich ludzi.

Wśród wartości ważnych dla wszystkich jest również słowo demokracja. To trudne słowo Demokracja to zaangażowanie, bycie aktywnym obywatelem, uczniem, pracownikiem.

Demokracja to relacja, to wspólnota ludzi mających wspólne cele, wspólne wartości. Dobrze, że ludzie mają wspólne dobra, wolność, edukacja, demokracja, chrześcijaństwo. Dzięki którym możemy się nawzajem wspierać, uczyć od siebie nawzajem i rozwijać.

Wśród ośmiu kompetencji kluczowych  szczególne miejsce zajmują kompetencje obywatelskie oraz kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej. W kontekście pięknego widowiska przygotowanego przez uczniów klasy Va ważne dla nas wszystkich.

Dzięki nim bardziej zrozumiemy wkład narodu polskiego w budowanie historii oraz kultury Europy i świata.

Nie zapominajmy o wolności!