Efektywność to wynik nieustającej pracy każdego dnia nad swoimi słabościami. 

Ustalanie celów, priorytetów, planowanie, doskonalenie, przygotowanie, samodyscyplina to tylko niektóre części harmonijnej układanki osobowości ludzi sukcesu.

Dzięki odpowiedniej kompozycji składników możesz osiągnąć naprawdę wiele.

Jaki jest zatem przepis na sukces? 

PRZYGOTOWANIE

Dobre ciasto wymaga wcześniejszego przygotowania składników, produktów, opracowania planu i strategii dodawania i łączenia ich w harmonijną całość. Tak samo postępuj zabierając się do wykonania zadania, które na ciebie czeka.

Czyste biurko, przygotowane materiały, książki, publikacje, piszący długopis, zaciszne, dobrze oświetlone miejsce pracy. W tak przygotowanych warunkach masz większą motywacje do pracy.

Nie bój się błędu, staraj się je pokonać.

Nabierzesz odwagi, kiedy wykonasz pierwszy krok. Cała reszta to konsekwencja pierwszego kroku.

„PODRÓŻ TYSIĄCA MIL ZACZYNA SIĘ OD JEDNEGO KROKU”- Konfucjusz

Idź daleko tam gdzie nie sięga wzrok wykonując przy tym małe, ale konkretne kroki na przód.

Podążaj z wiarą w nieznane. Uwierz, że następny krok wyjaśni się w trakcie marszu. Nawet jeżeli brak ci odwagi, nie masz motywacji.

Wiara czyni cuda.

Dąż do samodoskonalenia.

Ciągle podwyższanie swoich kwalifikacji, zdobywanie nowych umiejętności to naturalna szczepionka przeciwko braku motywacji i poczuciu niekompetencji.

Wiedza starzeje się, dlatego tak ważny jest naturalny pęd ku samodoskonaleniu. Określenie zadań priorytetowych dla twojej pracy oraz samodoskonalenie w tym zakresie. Jesteśmy w stanie opanować każdą umiejętność.

Nie mam czasu na naukę? Co z tym dalej?

Po pierwsze czytaj min. 1 godzinę dziennie.

Po drugie bierz udział w kursach i szkoleniach seminariach.

Po trzecie audio buki, słuchaj, słuchaj, zapamiętuj.

Dla profesjonalistów szkoła nigdy się nie kończy mówi Brian Tracy.

Jakiej wiedzy potrzebujesz?

Zrób Plan i skup się na rozwijaniu swoich zdolności i kompetencji.

Zawsze jest jakieś ale.

To czynnik lub czynniki ograniczające,tak zwane demotywatory. Musisz je zidentyfikować. Większość z tych czynników to twoja osobowość, umiejętności, dyscyplina, cechy. Przyjrzyj się im. Tylko niewielka część jest od Ciebie niezależna np. pieniądze.

Hamulce występują zawsze. Warto zdawać sobie z nich sprawę, żeby skutecznie przejść do działania.

Determinacja

Jedynie 2 % ludzi w społeczeństwie jest w stanie pracować bez nadzoru. Są to ludzie o bardzo wysokiej mobilizacji wewnętrznej.

Wymagaj od siebie więcej, najwięcej. Stawiaj sobie wysoko poprzeczkę, ciągle przesuwaj granice.

Wyrób sobie nawyk kończenia poszczególnych zadań w odpowiednim czasie.

Realizacja większego przedsięwzięcia o charakterze projektowym wymaga zaplanowania bloków czasowych, a więc podziału określonej przestrzeni czasowej, np. trzy miesięcznej, rocznej, na kolejne dni, tygodnie w których ukończone będą kolejne zadania.

MOTYWACJA ZALEŻY OD TWOJEJ SAMOOCENY

Polub siebie, powtarzaj codziennie dam radę, dokonam tego, zrobię to.

To ty decydujesz o swoich emocjach, swoim nastawieniu.

Viktor Frankl powiedział: „Ostatnia wolność ludzi to możliwość wyboru własnych reakcji w każdych okolicznościach”

Cztery zalety optymizmu

Kiedyś usłyszałam od pewnej starszej doświadczonej kobiety, że to nieprawda, że bycie optymista jest sposobem na życie. Bo argumentowanie porażek pozytywnymi odczuciami nie gwarantuje życiowego sukcesu.

Nie zgadzam się z tym.

Optymizm w życiu pomaga szukać dobrych stron, to mobilizuje do poszukiwania rozwiązań. Dzięki czemu działania idą do przodu, nie stoimy w miejscu, bo nagle na swojej drodze znaleźliśmy wykopalisko dinozaura. I nie wiemy co zrobić.

Każda porażka niesie ze sobą naukę na przyszłość. Konstruktywne wnioski dają możliwość poprawiania i ulepszania.

Kreowanie przyszłości, jasne spojrzenie w przyszłość daje możliwość rozwoju, tworzy marzenia, to popycha do pierwszych kroków, które powodują lawinę zmian.

Pozytywna motywacja wpływa uzdrawiająco na człowieka. Pomaga mu określić cele i dążyć do ich realizacji. Kontakt ze światem relacja ze światem ulega uzdrowieniu.

Śmiało mogę powiedzieć że jesteśmy konsekwencją naszych myśli. Prawo przyciągania. Marzenia, plany na przyszłość, cele motywują i mają moc wcielania w życie.

Energia skupiona na pozytywach, planach, zadaniach, które posuwają nas do przodu wraca do świata powodując pozytywne zmiany na zewnątrz wewnątrz nas.

KONTROLUJ SWOJE ŻYCIE

Utrzymanie balansu jest ważne.

Regularne ćwiczenia fizyczne, czas na hobby, zainteresowania. Ciągłe gapienie się w telefon, smartfon, laptop, nie sprzyja efektywności. Zregeneruj mózg poprzez wprowadzenie okresów wyłączenia telefonów. Poprawisz pamieć prawdziwe kontakty, relacje rodzinne. Najnowsze badani mówią o tym, że sięgamy po nasz telefon około 85 razy dziennie. Bądźmy tego świadomi?

Zatracenie kontaktu z otoczeniem i światem rzeczywistym to tylko jedna z konsekwencji. Ofiary technologicznej pułapki cierpią z wielu powodów. Jesteśmy zalewani informacjami to uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Odzyskaj władzę nad własnym życiem. Odbierz swój czas.

Ty tutaj rządzisz. Celem wszystkich nowinek technologicznych jest służenie człowiekowi, upraszczanie życia, a nie wprowadzanie stresu i uzależnienia.

Okresy ciszy są ważne w twoim życiu. Odpoczynek tak jak lubisz bez pracy, laptopa, komputera działa mobilizująco podwyższa Twoją wydajność.

Urządzenia techniczne, media społecznościowe to narzędzia. Wykorzystuj je właściwie. Nóż kaleczy człowieka, jeśli używamy go nie zgodnie z instrukcją. Używany do krojenia warzyw owoców mięsa, jest niezastąpiony.

Tak samo rzecz się ma z nowoczesnymi technologiami. Pomagają nam kontrolować nasz czas, organizują kontakty, elektroniczne notatki bywają niezastąpione.

Uporządkowanie elektronicznych kanałów komunikacyjnych jest ważne z punktu widzenia twojej wydajności. Niektóre aplikacje, programy pomagają w efektywny sposób zarządzać swoim czasem. Nie bój się ich uczyć.

KONCENTRACJA

Jak pokazują badania jednoczesna wielozadaniowość, tak zwany multitasting jest mrzonką.

Ludzki umysł może koncentrować się wyłącznie na jednej rzeczy tu i teraz. Przeskakiwanie z zadań jak pszczółka z kwiatka na kwiatek jest nierealne z punktu widzenia efektywności wykonywanych zadań.

Brian Tracy mówi o tak zwanym przesuwaniu uwagi z jednego działania na drugie i tak w kółko. To powód dla którego możesz czuć się zmęczony. Zmęczone czują się również dzieci w szkole. Lekcje trwają 45 minut, do tego krótkie 5- 10 minutowe przerwy między lekcjami wymieszanymi czasem niczym mydło z powidłem. Mózg potrzebuje ok. 17 minut przerwy, aby uzyskać ponownie możliwość koncentracji.

Podwojenie wydajności jest możliwe dzięki kilku trikom:

  • Planuj dzień z wyprzedzeniem
  • Odbieraj maile, sprawdzaj media społecznościowe 2 razy dziennie, np. o 12.00 i o 15.00
  • Pracuj bez przerwy przez minimum 90 minut, bez przerywania, dekoncentracji, potem przerwa min. 15 minut.
  • Stale zadaj sobie pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze?

Stoisz przed dużym wyzwaniem w postaci projektu, przedsięwzięcia posiadającego wiele części składowych? Podziel go na małe części. Jest to korzystne z punktu widzenia psychologicznego. Ukończenie jednej części wyzwala chęć pracy nad kolejną.

Rozwijaj nawyk kończenia zadań. Koniec wiąże się z sukcesem, zadowoleniem satysfakcją dając pozytywna reakcję w organizmie, uwolnienie endorfin niczym po zjedzeniu tabliczki czekolady.

Wydzielanie w swoim życiu wysokowydajnych bloków czasu wpływa na twój sukces zarówno zawodowy jak i osobisty.

Używaj do tego terminarza, kalendarza, planera, w którym znajdziesz podział na dni, godziny, minuty. Dzięki skrupulatnie zaplanowanym blokom czasowym zrealizujesz trudne zadania.

SAMODYSCYPLINA

Zrób co masz zrobić, czy masz ochotę czy nie. Dzisiaj to już zapewne cnota dostępna tylko dla mistrzów. Codzienne ćwiczenia w samodyscyplinie pomagają osiągnąć perfekcję. Wytrwała praca nad realizacją zadania od początku do końca zawsze uwieńczona jest sukcesem.

Ćwiczy silną wolę i kształtuje charakter.

21 Sposobów które pomogą ci zwalczyć nawyk odkładania spraw na później według Brian Tracy:

  1. Określ swoje cele. Czego chcesz? Czego pragniesz? Co jest dla ciebie najważniejsze?
  2. Określ dziedziny kluczowe dla ciebie. Doskonal się w każdej z nich.
  3. Stosuj zasadę 80/20. 20 procent działań generuje 80% osiągnięć.
  4. Myśl o efektach dla twojego życia zawodowego i osobistego.
  5. Zwlekaj w sposób kontrolowany. Świadomie odkładaj sprawy mniejszej wagi na potem.
  6. Stosuj metodę ABCDE. Waga zadania termin jego wykonania są kluczowe.
  7. Określ dziedziny kluczowe dla ciebie. Doskonal się w każdej z nich.
  8. Zasada trzech zdań. Okres trzy najważniejsze zadania, które robisz, które w znaczący sposób wpływają na instytucję, firmę, gdzie pracujesz.
  9. Przygotowanie.
  10. Krocz od beczki do beczki.
  11. Podwyższaj kwalifikacje. Rozpoznaj mocne strony.
  12. Bądź świadom ograniczeń.
  13. Mobilizacja.
  14. Działanie. Szukanie rozwiązań. Optymizm.
  15. Nie bądź niewolnikiem urządzeń technicznych.
  16. Używaj techniki do przejęcia kontroli i do organizacji własnego czasu.
  17. Koncentracja.
  18. Dziel złożone zadania na części. Pracuj nad poszczególnymi z nich.
  19. Strategia bloków czasowych.
  20. Działaj szybko w sprawach priorytetowych.
  21. Indywidualnie traktuj zadania nad którymi pracujesz.