Jak zorganizować szkołę w domu dla Twojego dziecka?

Od czasu zamknięcia szkół temat „edukacji zdalnej” budzi bardzo wiele emocji i jest na ustach wielu tysięcy nauczycieli, rodziców i uczniów.

Wciąż wynajdywane są doskonałe aplikacje i platformy edukacyjne, których zadaniem jest „pseudo ułatwienie” edukacji dziecka w domu.

Często jednak coraz szersza gama programów do edukacji online jest powodem niepotrzebnego stresu ze strony nauczycieli i uczniów.

Serce i rozum.

To dwa najwspanialsze nośniki edukacji zdalnej. Z jednej strony realne możliwości uczniów i nauczycieli, z drugiej pomoc, wzajemne wsparcie i empatia w organizowaniu tego typu nauki uczniów na ten trudny dla wszystkich czas.

Szukajmy realnych i prostych rozwiązań dla edukacji uczniów na odległość, które oparte są przede wszystkim na komunikacji.

Relacje i dobry sposób porozumiewania się wprowadzą spokój, harmonię i porządek do planowanego procesu kształcenia uczniów w domu.

Czemu to ma służyć?

Warto również bazować na starych i sprawdzonych metodach pracy. Jeśli chcemy, wprowadzać narzędzia zdalne róbmy to z głową. Zastanówmy się, co uczniowie są wstanie przyswoić w ciągu krótkiego czasu, czy obsługa nowoczesnej platformy nie będzie dla nich zbyt dużym wyzwaniem? Czy nie będą przeciążeni, rozwiązując zadnia z różnych przedmiotów z wykorzystaniem różnych narzędzi TIK?

Podręcznik sprawdzi się równie dobrze jak nowoczesna aplikacja. Dodatkowo odciąży dziecko od nieustannej pracy z monitorem.

Bądźmy świadomi ograniczeń własnych, ale również uczniów, z którymi pracujemy. Problemy z Internetem, rodzeństwo w domu, niskiej jakości sprzęt komputerowy to tylko niektóre przeszkody na drodze do nauczania zdalnego.

„Po prostu bądź”

Utrzymuj kontakt.

Żadne narzędzie nie zastąpi obecności drugiego człowieka. Utrzymywanie kontaktów, nawet tych zdalnych jest ważne dla efektów kształcenia, motywacji uczniów oraz pomocy i wsparcia.

Pomóż rodzicom zorganizować miejsce do pracy dziecka w domu.

Nauczanie zdalne wymaga odpowiednich warunków do nauki uczniów w domu.

Ważne, aby dziecko w ciszy i spokoju mogło skupić się na wykonywanych zadaniach. Ważne, aby było to miejsce, w którym dziecku będzie łatwo się skupić.

Organizując naukę w domu dla dziecka, zwracamy uwagę na stałe miejsce czynności związanych z nauką. Przed rozpoczęciem zajęć wietrzymy dokładnie pomieszczenie.

W czasie przerw w nauce również wskazane jest organizowanie cyrkulacji powietrza.

Miejsce do nauki powinno być dostosowane do wielu uczniów oraz być dobrze oświetlone przez światło dzienne. Biurko powinno w miarę możliwości stać blisko okna. Sztuczne oświetlenie w postaci na przykład lampki, umieszczamy po lewej stronie biurka.

Rodzicu, zwróć również uwagę na natężenie światła oraz jego rodzaj. Badania naukowe potwierdzają wpływ oświetlenia na poziom koncentracji dziecka.

Zbyt słabe oświetlenie obniża możliwości mózgu do przyswajania nowych informacji. Dzienne oświetlenie wpływa na koncentrację uczniów oraz ich zaangażowanie w naukę.

Badania naukowe mówią również, że przy nieodpowiednim oświetleniu spada poziom kortyzolu w naszym organizmie, a to ma bezpośredni wpływ na stan emocjonalny dziecka. Rodzicu zadbaj o to, aby miejsce do nauki Twojego dziecko było oświetlono ciepłym, jasnym światłem.

Zwróćmy uwagę na odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Optymalna temperatura w której dziecko uczy się wydajnie i efektywnie mieści się w granicach 20- 25 stopni C.

Miejsce do nauki dziecka powinno być czyste, posprzątane oraz przygotowane pod względem niezbędnych materiałów i przyborów do pracy. Starajmy się również usunąć niepotrzebne rozpraszacze w postaci np. figurek, zdjęć lub innych dekoncentrujących przedmiotów.

Zorganizuj miejsce pracy tak, aby dziecko co chwilę nie musiało wstawać, żeby znaleźć niezbędne do pracy rzeczy. Postaw butelkę wody niegazowanej, przywieś tablicę korkową, przygotuj listę zadań do wykonani na dany dzień.

Nauka zdalna wymaga zorganizowania i zabezpieczania dla dziecka sprzętu informatycznego w postaci komputera lub innych urządzeń technicznych, umożliwiających kontakt zdalny z nauczycielem.

Podsumujmy :

  • Oceniamy i uczmy zdalnie bez względu na warunki .
  • Tylko spokój, wzajemna pomoc, empatia i zdrowy rozsądek nas uratuje!
  • Skupiamy się na formach komunikacji, które dobrze potrafimy i w których się czujemy pewnie. Zadanie z podręcznika, film do obejrzenia jest tak samo wartościowe jak zadania na nieznanej i niesprawdzonej platformie!
  • Do zdalnego nauczania podchodzimy elastycznie, dajemy uczniowi dużo czasu na wykonanie zadań na przykład tydzień. Bierzemy pod uwagę jego dostępność do komputera, tempo pracy, możliwości intelektualne itp.
  • Dwa najważniejsze narzędzia do pracy na ten czas to serce i rozum!

Powodzenia!