Jak podjąć decyzję pomimo niepewności i konsekwentnie w niej wytrwać? 

To jedno z najważniejszych motywacyjnych pytań ucznia, pracownika, nauczyciela, rodzica.

Jeśli zdarza Ci się mieć trudności ze sformułowaniem poważnej decyzji, ten artykuł jest dla Ciebie.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to motor napędzający nasze działania we wszechświecie. Różne są jej naukowe definicje, w każdej jednak odnaleźć możemy jedną myśl przewodnią. 

Motywacja to forma zobowiązania wobec samego siebie, że zrealizujemy konkretne zamierzenie, podejmiemy konkretną decyzję, podejmiemy współpracę, rozwiążemy problem.

Opowiem to na przykładzie.

Mam motywację wewnętrzną, ponieważ chcę wydać książkę. Pozytywne wsparcie dotyczące mojej literackiej drogi dostaję również od ludzi. Utwierdzają mnie oni w moim wewnętrznym przekonaniu: „masz talent.” 

Pragnienie poprawy ocen, zachowania, czy nauka chińskiego również stanowić mogą źródło chęci, czyli motywację.

Ten pierwszy krok jest istotny. 

Przyznanie się przed samym sobą, że chcę coś zrealizować.  Daje nadzieję człowiekowi, budzi wiarę we własne możliwości, uruchamia pokłady energii. Wszystko po to, aby zrealizować mentalny zamiar.

Wątpisz?

Zasłaniasz się brakiem czasu, nierealnością, brakiem środków, kłodami rzucanymi przez życie.

Wymówek można znaleźć tysiąc plus jeden, jeśli tylko chcesz.

Obserwuję często dzieci starające się w szkole. Pomimo szczerych chęci, nie widać rezultatów, więc uczeń traci motywację do pracy.

Wewnętrzna motywacja mówi do nas „ Uda się nie trać nadziei, bo to ona umiera ostatnia.”

Pozytywny przykład.

Walt Disney i jego historia są jednym z największych przykładów wiary we własne możliwości i we własne marzenia. Ten amerykański farmer zbudował imperium filmowe warte miliardy dolarów zaczynając od niczego. W czasie rozwoju swojej firmy zbankrutował i został z niczym. Nie poddał się jednak, co doprowadziło go na sam szczyt. Wielokrotnie przeżywał kryzys w rozwoju produkcji filmowych, ukradli mu nawet prawa autorskie, a jego myszka Myckey wcale nie podbiła od razu rynku animowanych produkcji filmowych

Walt nigdy nie bał się jednak podejmować ryzyka. Dzięki takiej postawie stworzył rozrywkowe imperium, które trwa po dziś dzień.

Jeśli masz marzenia spisz je.

W napisanych na kartce zobowiązaniach jest o wiele większa siła niż mentalnych wizjach, obecnych tylko w naszej głowie. Tak działa nasz mózg. Znajduje kontrargumenty przeciwko naszym własnym decyzjom.

Pisze o tym w książce pt.: „Reguła 5 sekund” Mel Robbins. To kwestia przełamania nawyków odkładania spraw na później, podejmowania decyzji mimo wątpliwości. Nietuzinkowa zależna wiedzy, umiejętności, własnych ograniczeń, dzięki której przekujesz motywację w determinację.

Nie pozwól, aby twój mózg znalazł kontrargumenty.

Rewelacyjnie sprawdzi się sojusznik, mama, tata, siostra, mąż, którzy nam dobrze życzą. Zapalony kibic przyniósł zwycięstwo niejednej drużynie sportowej. To pomoc, wsparcie, dobre słowo, które wzmacnia.

Relacja wspierająca jest ważna. Poszukaj, zastanów się, dobrze wybierz.

DZIAŁAJ

Nie analizuj, nie rozmyślaj, nie sprawdzaj, nie da się mieć stu procentowej pewności.

Próbuj. 

Rozważania nie mają sensu. Musisz zacząć robić, inaczej nigdy nie zaobserwujesz efektów.

Jeśli coś cię powstrzymuje zdefiniuj co? Określ za i przeciw. Prosta analiza SWOT pozwoli rozpoznać ograniczenia oraz korzyści.

Niesamowita jest motywacja Kaliego z powieści „ W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza „Kali się bać, ale Kali iść”. To jeden z moich drogowskazów życiowych, który nigdy mnie nie zawiódł.

BĄDŹ KONSEKWENTNY

Trzymanie się obranej drogi, a więc wytrwanie w postanowieniach jest niezwykle trudne. Wymaga harmonogramu, programu działania, planowania. Chaotyczne działanie po omacku się nie sprawdzi. Owszem nie oznacza to, że raz obrana droga do końca musi przebiegać według zaplanowanych stacji. Ewaluacja, analiza, zmiana kierunku są zawsze możliwe, jeśli cel pozostaje niezmienny.

Podążanie ścieżką swoich marzeń wymaga przewodnika. Łatwo jest się zagubić, dlatego ewaluacja, i bieżąca analiza sytuacji pomagają.

Napotkasz trudy, demotywatory w postaci zdarzeń, sytuacji, ale również ludzi. Zawsze znajdą się osoby, które w skuteczny sposób zechcą zniechęcić Cie do pracy.

Nie zniechęcaj się.

Uznaj to za pagórki do pokonania, trochę się zmęczysz, ale za nimi znowu będzie z górki. To jak z jazdą na rowerze. 

Niepewność, dezorientacja, strach,  to normalne, kiedy jesteśmy w obliczu nowego.

Często spotykam wartościowe osoby, które boją się podjąć działania. Tkwią w miejscu, w którym nie są szczęśliwie. Skorzy nawet uwierzyć, że takie jest ich przeznaczenie.

Zawsze zadajmy pytanie o nasze cele życiowe, marzenia oraz indywidualną wizję własnego rozwoju duchowego oraz intelektualnego.

Naturalne sposoby budowania wiary w człowieka oraz poczucia własnej wartości to uświadamianie, że robi coś naprawdę wyjątkowo dobrze, bazowanie na mocnych stron, pogłębianie kontaktów z ludźmi oraz praca nad budowaniem silnego systemu wartości.