Święta to dla mnie czas kreatywnych inspiracji o życiu, edukacji, wychowaniu moich dzieci, relacji, wartościach oraz obserwacji świata. Wielkanoc jest wyjątkowym czasem, kiedy budzimy się na nowo, szeroko otwieramy oczy, celebrujemy chwile pełne radości i blasku.

To wyjątkowy czas na bycie razem oraz wychowanie przez działanie.

„Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek… Te czerwone, te zielone wszystkie słońcem ozłocone. Każdy jajka dziś maluje i dyngusa wypatruje”. Wielkanoc, Wielkanoc chłopcy i dziewczęta, więc święcimy koszyczki, raz w roku są Święta!”

 

Wielkanoc nadchodzi, a wraz z nią pomysły i wielkanocne kreacje polskich mam. Niech będą to wyjątkowo celebrowane chwile, a wspólne malowanie jajek da radość i poczucie szczęścia.

Galopująca codzienność zabiera cenne chwile dla siebie. Praca, obowiązki, szkoła, zajęcia nasze i naszych dzieci, dużo tego, zwłaszcza, gdy próbujemy pogodzić ze sobą wiele rzeczy. Często na pierwszy plan siłą rozpędu wysuwają się sprawy mało istotne,a te istotne uciekają i odkładamy je na potem, dlatego tak ważne jest powiedzieć czteroliterowe słowo STOP! Zatrzymajmy się na chwile i razem z naszymi dziećmi wykreujmy wspaniałe świąteczne ozdoby, wiedząc, że to niezapomniane i wyjątkowe chwile, najważniejsze w życiu!

Samodzielnie wykonane zające, pisanki, kurczaczki to wyjątkowe dary dla nas, naszych dzieci i najbliższych. Czas spędzony na wspólnym kreowaniu Wielkanocy to niezapomniane chwile, a zatrzymanie się w tym gorącym okresie, zapomnienie o porządkach, myciu okien, zakupach, wzięcie głębokiego oddechu da poczucie pełni. 

Wspólnie z dzieckiem zaczarujmy styropianowe jajko w wyjątkowego zająca, w oryginalną pisankę.  Nieważne jest, że nie będzie idealny, z krzywym uchem lub niedoklejonym oczkiem, dla naszego malca i dla nas rodziców będzie najpiękniejszy i wyjątkowy, bo wykonany razem, a czas tworzenia i kreowania pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Zawartość koszyczka wielkanocnego daje  kreatywne rozwiązania. Zajączek, kurczaczek, baranek no i oczywiście wielkanocne pisanki cieszą pomysłami polskie mamy i nie mamy. W szkołach i przedszkolach wielka eksplozja indywidualnych inspiracji do wiklinowych koszyczków. No i oczywiście palma, do której wykonania wykorzystujemy kwiatki, kolorowe trawki, bukszpan i inne wspaniałe obfitości natury. Kreatywne mamy wiedzą o czym mówię!

Wspólne naklejanie, wymyślanie pomysłów to moment na budowanie relacji z dzieckiem, których potrzebuje do rozwoju intelektualnego, społecznego, ale przede wszystkim emocjonalnego.

Wychowanie to codzienność nie naukowe koncepcje, programy realizowane w szkołach, to przede wszystkim dobra relacja dziecka z rodzicem, która oparta jest na pozytywnych emocjach. Edukacja i wychowanie idą w parze. Zaangażowany rodzic to kreatywne i mądre dziecko, chętne do działania i otwarte na pomysły. Dzieci chętnie podejmują kreatywne aktywności. Nie trzeba je specjalnie namawiać do działania. Stwarzanie takich kreatywnych momentów rozwoju to zadanie dla nas rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców.

Krytyczne spoglądam na codzienność, wszechogarniający konsumpcjonizm, brak relacji, upadek wartości.  I mam marzenie, żeby Świąteczny Czas był punktem zwrotnych, okazją do uczenia się, budowania. Niech wspólne robienie pisanek będzie twórczym eksperymentem, wywołującym pozytywne emocje. Kontekst Wielkanocy jest twórczy i pełen inspiracji, a wychowanie i edukacja dwa procesy, które budują, obecne tak naprawdę w każdym momencie naszego życia.

Święta to czas dla Nas, przez duże N. Codzienność ucieka przez palce, dzień mija za dniem, trudno złapać oddech. Malowanie pisanek, barwniki, naklejki, wydrapywanie, kolorowanie, układanie, zanurzanie, dobieranie, kreowanie– Wielkanocne Inspiracje-  to czas szczęśliwy, czas na docenianie tego, co najważniejsze w życiu, na celebrowanie chwil momentów niezapomnianych składowych elementów zwykłej, ale pięknej chwili. 

Różności w koszyczku wiele, pachnąca kiełbaska, szyneczka, polski chleb i baba. Pisanki w tradycyjnej odsłonie i te nowoczesne, baranek symbol chrześcijaństwa. Edukacyjna i wychowawcza rola świąt jest niedoceniona.

Uświadamiajmy dzieciom ich ważność i prowadźmy rozmowę o wartościach, bo najważniejsze w wychowaniu nie jest mówienie co wolno, czego nie wolno, jak powinniśmy się zachowywać, co robić, lecz autentyczny, rzeczywisty przykład, wspólnego działania, dawania, pokazywania, wspólne spędzanie czasu zarówno tego przedświątecznego jak i świątecznego to wspaniała okazja budowania pozytywnego systemu wartości uniwersalnych.

Czas szybko ucieka, nie da się zatrzymać ulotnych chwil, to co pozostaje to wspomnienia, wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie, które tworzymy wspólnie, razem, po prostu z serca.

Razem cieszmy się każdą chwilą, bo niczego więcej do szczęścia nie potrzeba. Tego życzę wszystkim rodzicom, babciom, nauczycielom, mentorom i wszystkim, którzy czytając ten artykuł odnaleźli w nim promyk wiosennej nadziei .