Zbliża się do nas z prędkością światła upragniony przez rodziców rok szkolny.

Błogi i beztroski czas tegorocznych wakacji bezpowrotnie się kończy.

Już za chwilę zadzwoni pierwszy dzwonek.

Dzieci zaczną zajęcia w szkołach i przedszkolach.

Wyekwipowanie dziecka do szkoły lub przedszkola to niesforne zadanie dla rodzica. Trzeba logistycznie zaplanować wydatki oraz mądrze wydać pieniądze. 

Zakupy w hipermarkecie powodować mogą zawrotów głowy u niejednego rodzica. Pułki uginające się od ciężaru przyborów szkolnych, mnogość kolorów i rodzajów to ciężki orzech do zgryzienia.

Nie sprawdzi się tutaj praktyczność niektórych mam oraz tatusiów twierdzących, że trzeba po prostu „iść i kupić”.

Przemyśl wszystko dokładnie, zanim wybierzesz się na zakupy. Tak, żeby w koszyku nie wylądowało milion innych niepotrzebnych rzeczy, za które zapłacisz fortunę.

Zrób listę dzień wcześniej.

Oprócz niezbędnych uczniowi materiałów plastycznych, takich jak np. kredki, papier, blok, nożyczki, dziecko potrzebować będzie ubrań, butów, plecaka, być może opakowań do zestawu śniadaniowego oraz dodatkowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe, które nie są objęte dotacją.

Kupuj rozsądnie.

Nie jest łatwo podjąć wybór. Zachęca ilość kolorów oraz ciekawych postaci na zeszytach. Producenci prześcigają się w tworzeniu limitowanych serii opakowań kredek, farb, zeszytów.

Dobra rada. Wybieraj te stonowane, kolory, najlepiej niosące moc uspokojenia. Rzecz się ma podobnie z wyborem koloru do pokoju dziecka. Najlepiej sprawdzają się te stonowane. Nie dość, że wyglądają najlepiej, to jeszcze mają zbawienny wpływ na naszą duszę. Pstrokaty kolor zaraz znudzi się, a z czasem może również denerwować  dziecko.

Subtelne różnice pomagają.

Warto zadbać o to by zeszyty różniły się od siebie. W ten sposób dziecko bez trudno rozpozna polski, czy matematykę. Ty zyskasz pewność, że na pewno jest spakowane na następny dzień do szkoły.

Bądź czujny.

Materiały plastyczne, typu kredki, farby, flamastry, plastelina,  warto wybierać polskich producentów. Nie kupuj tanich podróbek. Masz wtedy pewność, że składniki użyte do ich produkcji są nieszkodliwe.

Kredki w przedszkolu przydadzą się te grube i o kształcie trójkątnym. Dziecko wyrabia dzięki nim prawidłowy chwyt. Tak zwany chwyt pensetowy.  W klasach młodszych mogą być grube kredki okrągłe, a jeśli twoje dziecko dobrze radzi sobie z malowaniem, wybierz cienkie kredki.

Dobrym pomysłem są ścieralne pióra. Jeśli twoja pociecha ma skłonność do błędów, może szybko je poprawić bez przekreślania. Uważaj jednak. Niektóre dzieci ciągle używają dostępnej w piórze gumki dążąc do perfekcjonizmu i idealnego wykonania pracy. To zgubne, gdyż ich praca posuwa się na  przód w zbyt wolnym tempie. 

Musisz mieć na uwadze również konieczność opłacenia składek w pierwszym tygodniu pobytu dziecka w szkole.

Jakie składki będą do uiszczenia i ile to może kosztować? O tym wszystkim dowiesz się szczegółowo podczas pierwszego zebrania z rodzicami, zazwyczaj w pierwszym lub w drugim tygodniu nauki.

Ubezpieczenie NWW koniecznie zapłać tą składkę.

Co prawda możesz na własną rękę ubezpieczyć dziecko, jest to jednak  o wiele bardziej kłopotliwe. Ważne również aby Rada Rodziców przedstawiła warunki opłacanej polisy do wiadomości publicznej.  Twoje dziecko podlega ubezpieczeniu również w wakacje. Ubezpieczenie dziecka na rok szkolny to koszt rzędu 35- 70 zł w zależności od wybranej opcji ubezpieczenia oraz ubezpieczyciela.

Składka na Radę Rodziców.

 Nie jest co prawda koniecznością, ale mile widziana. To podstawowe źródło dochodów Rady Rodziców. Najlepiej jest kiedy uzyskasz od Rady jasno określony cel składki. Na przykład finansowanie paczek na Mikołaja przez dzieci, nagród szkolnych w konkursach, słodkiego poczęstunku z okazji Dnia Dziecka. Prawda, że znając przeznaczenie wzrasta motywacja do płacenia? Koszt tej składki przelicza się na dziecko. Jest to kwota między 40- 80 zł płaconych raz lub dwa razy w semestrze na konto Rady Rodziców. Weź pod uwagę czy masz jedno czy więcej dzieci. Czasami Rady przewidują ulgi na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Składki klasowe.

Oprócz szkolnej Rady Rodziców działają klasowe Rady Rodziców. Jak wiesz organizują one uroczystości klasowe, m.in. ślubowanie, wigilie klasowe, dzień dziecka, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet itp. Tu również są opłaty. Rodzice przyjmują różny system od płacenia po 5 zł za każdy miesiąc, po przez stałą opłatę w semestrze 50 zł. Mogą również umówić się na składki przed każdą planowaną uroczystością.

Dodatkowe podręczniki i materiały.

Subwencja ministerialna wystarcza niestety tylko na minimum. Czasem nauczyciel prosić może o zakup dodatkowych materiałów dla uczniów. Korzystajcie z tego. Skoro prosi to znaczy, że chce wasze dzieci nauczyć. W skład subwencji na podręczniki ni wchodzi niestety religia i dodatkowe języki nauczane w szkole. Właściwie wszystkie dodatkowe zajęcia. Przygotuj kwotę około 100 zł.

Z okazji nadchodzącego Roku Szkolnego 2019/2020 życzę wszystkim uczniom powodzenia.