z nadzieją w nowy rok szkolny, przemówienie z okazji inauguracji roku szkolnego, nowy rok szkolny, przemówienie dyrektora szkoły.

Dziś w prawie wszystkich szkołach na terenie naszego kraju uczniowie uczestniczyli w Inauguracji Roku Szkolnego.

Pomimo nowych wyzwań związanych z organizacją tego dnia, w szkołach panowała podniosła atmosfera.

Jakie tematy trzeba poruszyć przy pierwszym spotkaniu z nauczycielami, rodzicami i uczniami?

Prezentuję przykład przemówienia dyrektora szkoły na ten szczególny czas?

„Szanowni Goście, Drodzy Rodzice, Drodzy nauczyciele i Wy najważniejsi dzisiaj Uczniowie,

Jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich w Nowym Roku Szkolnym. Jest to rok szczególny, ponieważ wyjątkowy jest czas jego rozpoczęcia. Wszyscy wiemy, że trwa epidemia epidemia Covid 19, która ogarnęła w przeciągu ostatniego pół roku niemal cały świat.

To z jej powodu 11 marca zawiesiły swoje funkcjonowanie wszystkie szkoły w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z niebezpiecznym wirusem, dlatego nie możemy lekceważyć zagrożenia. Wszyscy bowiem jesteśmy świadomi odpowiedzialności, która na nas spoczywa. Na mnie dyrektorze, nauczycielach, wychowawcach, rodzicach i na was drodzy uczniowie.

Razem z Organem Prowadzącym, nauczycielami i pracownikami staraliśmy się dobrze przygotować ten rok szkolny, tak żeby w szkole było przede wszystkim bezpiecznie. Mięliśmy bardzo trudne zadanie, ponieważ musieliśmy zorganizować pracę szkoły zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a jednocześnie zadbać o komfort nauki naszych uczniów na lekcjach, przerwach, czy podczas spożywania posiłków na stołówce szkolnej. Stąd czeka na was sporo zmian organizacyjnych.

To dla was została zmodernizowana stołówka szkolna i doposażona kuchnia. Pozyskano również nowe komputery, które wspomogą was w zdobywaniu kompetencji informatycznych.

Niestety wirus nie zniknął i nadal stanowi zagrożenie, my jednak wracamy do szkoły, ponieważ z ważnych przyczyn społecznych musimy podjąć wyzwanie życia, uczenia się, pracy ze świadomością że epidemia trwa nadal.

Zadacie Państwo pytanie, czy jesteśmy przygotowani?

Ja  odpowiem, że każdego dnia, zdobywając nowe doświadczenia, stajemy się coraz bardziej przygotowani. Uczymy się, analizujemy, doskonalimy nasze działania, by być przygotowanym.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego zwracam szczególną uwagę na relacje międzyludzkie.

Zdalna edukacja uświadomiła nam wszystkim, jak ważna jest rozmowa, dialog z drugim człowiekiem, albo po prostu jego bezpośrednia obecność.  

Dzięki tym relacjom możemy się nawzajem wspierać, motywować, dodawać otuchy, śmiać się i płakać, dzielić wrażeniami, czy opowiadać historie.

Dziś po prawie półrocznej nieobecności w szkole znowu stajemy twarzą w twarz chcąc rozmawiać, uczyć się i rozwijać właśnie w tej szkole. Musimy się na nowo poznać, słuchać siebie nawzajem, integrować., adaptować do zmian dla dobra nas wszystkich.

To dzisiaj właśnie duże znaczenie mają słowa relacje, adaptacja do zmian, wzajemny szacunek, twórcza dyskusja, wsparcie, przychylność, życzliwość ludzka, wzajemne zrozumienie.

Szczególnie serdecznie witam najmłodszych uczniów w naszej szkole wraz z rodzicami.

Dzisiaj dla Was jeden z najważniejszych dni w waszym życiu- Pierwszy dzień szkoły. Zaczyna się dla Was nowy etap – szkoła.

To tu zdobędziecie wiedzę, będziecie rozwijać swoje talenty, budować przyjaźnie.

Doskonale pamiętam swój pierwszy dzień w szkole, byłam trochę zawstydzona, zakłopotana, ciekawa tego jak będzie wyglądała moja Pani. 

Cieszę się, że na waszych twarzach widzę uśmiechy i życzę Wam drodzy pierwszoklasiści odwagi, śmiałości, wielu fantastycznych przyjaciół w klasie, otwartych, pomocnych i radosnych nauczycieli, niech czas spędzony w szkole rozwija wasze zainteresowania, krystalizuje charakter oraz buduje trwałe przyjaźnie na całe życie.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzę cierpliwości i wzajemnego zrozumienia, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i budowaniu umiejętności potrzebnych w życiu, niech Nowy Rok Szkolny obfituje w wasze sukcesy i chęć do nauki, a radość z bycia razem przyćmiewa blaski epidemii, z którą wszyscy się borykamy.

Do nauczycieli i pracowników szkoły kieruję życzenia zdrowia, spokoju oraz motywacji do pracy.

Niech nam wszystkim towarzyszy uśmiech, wzajemne wsparcie. Troszczmy się o siebie nawzajem i bądźmy dla siebie życzliwi.

Nowy Rok Szkolny uważam za rozpoczęty.”