Zbliża się upragniony czas wakacji.

Zanim jednak udamy się na zasłużony odpoczynek, zostało do wykonania ostanie zadanie w tym roku szkolnym. 

Wypisywanie świadectw szkolnych oraz organizacja zakończenia roku to kluczowe zadania dla nauczycieli i dyrektorów.

Spośród wielu dylematów, wybija się również pytanie, co powiedzieć uczniom, nauczycielom, rodzicom w tym zwykle uroczystym dniu?

Rok szkolny 2019/2020 z całą pewnością przejdzie do historii edukacji nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na Świecie.

Oświata musiała się zmierzyć z wyzwaniem edukacji zdalnej.

Organizacja kształcenia na odległość uczniów była trudnym wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej.

Dyrektorzy sprostać musieli wyznaczonym ministerialnie ramom działania, nauczyciele i uczniowie na nowo zdefiniowali m.in. takie pojęcia jak lekcja, sprawdzian, czy też komunikacja z uczniami i rodzicami.

Przed nami ostania prosta.

Organizacja zakończenia roku szkolne. Zadanie proste, ale nie oczywiste, ponieważ zależne od możliwości organizacyjnych i zaplecza technicznego szkoły.

Jesteśmy przecież w stanie epidemii koronawirusa.

Codziennie odnotowywane są nowe przypadki zakażenia. Główny inspektorat sanitarny apeluje o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych, przede wszystkim zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego oraz dezynfekcję rąk.

Jak zorganizować zakończenie roku, pożegnać absolwentów? Jak pogodzić oczekiwania rodziców, uczniów i nauczycieli.

Różne rozwiązania dla różnych szkół.

Niektóre placówki edukacyjne ograniczają się tylko do rozdania świadectw uczniom z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz z możliwością odbioru świadectwa w późniejszym terminie.

Inne znajdują skuteczne rozwiązania w postaci na przykład organizacji zakończenia roku na boisku szkolnym. Jeszcze inne szkoły i przedszkola wydają świadectwa przez okienko specjalnie zorganizowane dla wymagających rodziców.

Rozwiązań jest wiele, ale wciąż brakuje złotego środka.

Co powiedzieć?

Równie trudna, co organizacja zakończenia roku, wydaje się odpowiedź na pytanie, co powiedzieć uczniom?

Z tą zagwozdką borykają się nie tylko dyrektorzy, ale również nauczyciele wychowawcy klas.

Na Faceebooku jest wiele pomysłów, z których w tym roku szkolnym wybijają się filmiki powstałe poprzez wykorzystanie bezpłatnych narzędzi dostępnych w sieci.

Oczywiście należy nawiązać do wyjątkowości tego roku szkolnego, podziękować uczniom, nauczycielom rodzicom oraz złożyć życzenia.

Stawiając na tradycyjną formę przemówienia, poniżej propozycja dla dyrektora szkoły przemówienia z okazji zakończenia roku szkolnego klas ósmych. Oczywiście jedna z wielu możliwości, która przy odrobinie własnej kreatywności śmiało może ewaluować zarówno w kierunku listu do uczniów, nauczycieli i rodziców, jak również filmiku pożegnalnego.