Czy znacie nowe pojęcie „zoom fatigue”?

W związku ze spędzaniem dużej ilości czasu przed ekranami komputera, tabletu, smartfona, pojawia się dyskomfort psychiczny i fizyczny.

Dodatkowo ciągłe powiadomienia w telefonie, maile, wiadomości wpływały na szybko przybierającą na wadze przeciążenie informacjami.

Jak poradzić sobie z przeładowaniem informacją w sieci oraz ze zmęczeniem ekranem?

Konsekwencje nadmiernego wysiłku w sieci człowieka to nie tylko ból oczu, pleców, ale również zaburzenia w funkcjonowaniu psychiki człowieka.  Nerwowość, skrajne emocje to tylko niektóre objawy, dające się zaobserwować podczas okresu pracy zdalnej lub edukacji w sieci.

Dlaczego praca w sieci powoduje zmęczenie? Dlaczego wielu z nas czuje się zmęczonych zoomem?

Zoom fatigue jest nowym wyrażeniem, które pojawiło się w okresie pandemii Covid 19.

Tak zwane „zmęczenie powiększeniem” to wynik wyczerpania psychicznego człowieka w sieci.

Komunikacja z za szkiełka powoduje dodatkowy stres dla naszego mózgu.

Badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych nie pozostawiają złudzeń.

Brak naturalnego kontaktu, brak możliwości obserwowania mimiki, gestykulacji, mowy ciała osób współuczestniczących w komunikacji, na który reagujemy walką lub ucieczką, jest dla nas dodatkowym źródłem stresu.

Od początku epidemii koronawirusa ludzie spędzają bardzo dużo czasu online. Do sieci przeniosło się nie tylko życie zawodowe i edukacja, ale również rozrywka i wszelkie aktywności związane ze sprzędzeniem czasu wolnego.

Rozmowy wideo, na czacie są bardzo wyczerpujące dla naszej psychiki.

Okazuje się, że bezpośrednia rozmowa z rozmówcą jest o wiele mniej wymagająca dla naszego mózgu, a właściwie dla interpretacji sygnałów niewerbalnych. Weźmy tutaj pod uwagę m.in. ton głosu, mimikę czy gestykulację.

Niepełna komunikacja online jest swoistym dysonansem poznawczym dla nas.

W związku z tym męczy, gdyż zachwiany zostaje naturalny rytm rozmowy między ludźmi.

Odbiór merytoryczny wypowiedzi prezentowanej online uzależniony jest o sprawnej technologii.

Wszelkie zakłócenia, przerwy w komunikacji, czy opóźnienia powodują, że nasi słuchacze odbierają nas jako mniej skoncentrowanych lub przyjaznych (badania w Niemczech 2014).

Podczas wystąpień publicznych, wideokonferencji, lekcji online mamy dodatkowo poczucie bycia obserwowanym. Generuje to stres oraz wywołuje niekontrolowaną presję społeczną.

Zamknięcie w domu wymuszone kwarantanną życia, relacji społecznych oraz wielorakich ról pełnionych w społeczeństwie jest źródłem dodatkowego obciążenia psychicznego.

Okno ekranu komputerowego staje się czasami jedyną możliwością interakcji z ludźmi.

Dodatkowo zmiana warunków pracy, nauki, czy rozrywki sprawia, że ludzie czują presję: „Muszę dać z siebie 200%”. Walka o byt powoduje wydajność pracy ponad siły człowieka. Wynika to z obawy przed utratą pracy.

Jak poradzić sobie przed nadmierną stymulacją ekranem i wynikającymi konsekwencjami zmęczenia zoomem?

Przede wszystkim ustal priorytety.

Które spotkania w sieci są niezbędne, a które możesz sobie darować?

Bardzo duże znaczenie ma również długość spotkań. Nie planuj długich spotkań, nie przeciągaj w czasie tych, które prowadzisz online.

Zastanów się również, które spotkania wymagają włączonej kamery? Być może na większości z nich jesteś wstanie obyć się bez jej użycia.

Przekręcenie ekranu na bok wpływa na koncentrację.

Wspieraj się obrazami, plikami, prezentacjami wynikającymi ze współdzielenia ekranu. To pomaga w sprawnym przekazaniu informacji.

Szukaj buforów, dzięki którym odpoczniesz.

Spacer, gra planszowa, zwykłe karty to naturalna regeneracja dla naszego mózgu.

Nie zapominaj o nich.