Od 25 maja 2020 uczniowie mogą uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach opiekuńczo- wychowawczych oraz konsultacjach na terenie szkoły lub innej placówki edukacyjnej.

W czasie epidemii część rodziców zdecydowała o posłaniu swojego dziecka do szkoły, żłobka, czy przedszkola.

Wznowienie pracy jednostek systemu oświaty wymaga nakładów finansowych i organizacyjnych.

Jak wygląda praca nauczycieli w szkole z uczniami w czasie epidemii?

W jednej grupie uczniów może przebywać według najnowszych Wytycznych GIS nie więcej niż 16 osób.

Obowiązek szkolny realizowany jest nadal za pomocą metod i technik kształcenia na odległość, czyli pobyt w placówce ogranicza się jedynie do sprawowania opieki nad uczniami. Ewentualnie można udzielić im wskazówek do pracy podczas organizowanych konsultacji.

Do szkoły musi uczęszczać uczeń zdrowy bez objawów chorobowych po podpisaniu oświadczenia przez rodziców o zapoznaniu się z Wytycznymi wprowadzającymi reżim sanitarny na terenie placówki.

Szczególne obostrzenia sanitarne ograniczają jednak organizację konsultacji w pełnym zakresie, to jest ze wszystkich przedmiotów szkolnych. W pierwszej kolejności szkoły organizują spotkania dla uczniów klas ósmych w ramach przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty.

Warto również rozważyć organizację konsultacji dla pozostałych uczniów z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości technicznych szkoły.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor musi przede wszystkim zapewnić bezpieczny pobyt uczniów w placówce edukacyjnej.

Poniżej prezentuję obligatoryjne punkty, których przestrzeganie jest konieczne dla właściwego zabezpieczenia uczniów i nauczycieli w szkole:

  • Do szkoły mogą uczęszczać/przychodzić wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  • Osoby przyprowadzające i odbierające uczniów muszą być zdrowe.
  • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły.
  • Dokładne określenie czasu pobytu uczniów w szkole, tzn. o której godzinie przychodzą i wychodzą ze szkoły?
  • Obowiązkowy pomiar temperatury.
  • Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa.
  • Obowiązkowe mycie i dezynfekcja rąk.
  • Dokładne wietrzenie sal lekcyjnych oraz ich mycie i dezynfekcja.
  • Zwracanie uwagi na stan zdrowia dzieci przebywających pod opieką nauczycieli.

 

Wznowienie pracy szkoły to duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla dyrektora placówki edukacyjnej. Należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii.

Podczas zabaw swobodnych i dydaktycznych nauczyciele powinni podejmować starania o zachowanie bezpiecznej odległości. Warto zwracać uwagę, aby dzieci wykorzystywały całą wolną przestrzeń sali i nie bawiły się wszystkie w jednym miejscu, a pojedynczo lub w grupach dwuosobowych.

Podczas konsultacji i zajęć rewalidacyjnych odbywających się na terenie szkoły uczniowie i nauczyciel zachowują bezpieczną odległość.

Dzieci, pod nadzorem nauczyciela, często i regularnie powinny myć ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.

Podczas pobytu uczniów należy zrezygnować z wyjść uczniów poza teren placówki. Uczniowie mogą jednak korzystać z infrastruktury sportowej dostępnej na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia korona wirusem?

W trakcie pobytu dziennego w sali szkolnej nauczyciel powinien kontrolować stan zdrowia dziecka.

W przypadku, gdy dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, należy je odizolować w odrębnym pomieszczeniu, tak zwanym izolatorium i niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły oraz rodziców w celu odebrania dziecka.

Wyznaczony pracownik szkoły po zabezpieczeniu się w środki ochrony osobistej powinien przeprowadzić  dziecko do izolowanego pomieszczenia i sprawować opiekę nad dzieckiem do przyjścia rodziców.

Pozostałe dzieci po wezwaniu rodziców opuszczają salę szkolną, która musi zostać poddana dezynfekcji. Należy powiadomić rodziców o zaistniałej sytuacji i konieczności konsultacji ze stacją epidemiologiczną  w celu uzgodnienia dalszego postępowania i poddania się ewentualnej kwarantannie.

Dyrektor szkoły po konsultacji z SANEPIDem podejmuje decyzję, co do dalszego funkcjonowania szkoły i ewentualnej kwarantanny pracowników.