arcy- piękna pamięć, wspomaganie funkcji pamięci, ćwiczenia pamięci, sprawny mózg, ćwiczenia na zapamiętywanie

Każdy chciałby zostać mistrzem zapamiętywania.

Codzienne ćwiczenie pamięci jest podstawą dobrostanu psychicznego na długie lata.

Jest wiele sposobów na to, aby zoptymalizować pracę naszego mózgu, a tym samym usprawnić zapamiętywanie.

Oto przykłady ćwiczeń, które Ci w tym pomogą.

Techniki uczenia się, które wspomagają proces zapamiętywania są warte Twojej uwagi.

W dobie digitalnej wszechobecnej i łatwej informacji, której nie trzeba pamiętać ważne są regularne ćwiczenia pamięci, aby na długo cieszyć się zdrowiem psychicznym.

Współczesny świat zalany jest informacją, musisz dysponować wieloma strategiami, które umożliwią Ci skuteczne zapamiętywani, segregację oraz selekcję, aby wydobyć to co najważniejsze i skutecznie to zapamiętać.

Sprawne funkcjonowanie pamięci zapewnia sukces w życiu osobistym i zawodowym.

W tym artykule znajdziesz kilka wybranych technik zapamiętywania wybranych z obszernej pozycji „Pamięć Doskonała”  Charlesa Philipsa, które wspomogą trening Twojego umysłu, aby w łatwy sposób zapamiętywać i przyswajać informacje.

Od czasów starożytnych powstało wiele technik pamięciowych, metod zapamiętywania informacji, mnemotechnik, które bogate są w strategie sprzyjające aktywnej pracy twojego mózgu.

Wiele badań naukowych w tym m.in. badania z 2009 roku przeprowadzone na Akademii Medycznej im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku potwierdzają, że rozwiązywanie łamigłówek to profilaktyka przed skutkami starzenia się naszej pamięci.

Wykonywanie przynajmniej 2 razy dziennie ćwiczeń polegających na wysiłku intelektualnym obniża ryzyko demencji starczej.

Ćwiczyć swoją pamięć możesz na różne sposoby, na przykład rozwiązując łamigłówki, krzyżówki, wykonując testy pamięciowe oraz ćwiczenia wspomagające funkcje umysłowe.

Bardzo ważna jest również Twoja dieta.

Odpowiednia ilość magnezu, zawartego w takich produktach jak orzechy, brokuły pozytywnie wpływa na procesy pamięciowe Twojego umysłu. Cholina, a więc witamina B4, zawarta w takich produktach jak jajka, mięso, brokuły to ważny aminokwas wpływający na dobra kondycję Twojej pamięci.

Artykuł, który właśnie czytasz oferuje Ci te wszystkie formy wspomagania Twojego najcenniejszego skarbu.

Zapraszam Cię do świata arcy- pięknej pamięciowej ekspedycji.

Rozwiąż zadania.

Pamiętaj, nie chodzi o to czy zrobiłeś je dobrze, czy źle. Zastanów się raczej nad strategiami, technikami pamięciowymi, które stosujesz.

Co ułatwia Ci zapamiętywanie? Nad czym powinieneś jeszcze popracować?

Powodzenia!

Zadanie nr 1 „ Zapamiętam sześć”

W tym zadanku musisz zapamiętać  numery rejestracyjne samochodów. Jesteś świadkiem wypadku samochodowego, aby pomóc w odnalezieniu sprawcy z pośród prezentowanych numerów rejestracyjnych z różnych Państwa musisz zapamiętać sześć z obszaru Unii Europejskiej, w tym z Polski . Pierwsze litery oznaczają nazwę kraju z którego pochodzi rejestracja.

Pamiętaj! Kiedy starasz się coś zapamiętać odwołaj się do posiadanej wiedzy. To ułatwia zapamiętywanie!

pamięć

Zadanie nr 2 „Tyle tej nauki”

Karol ma bardzo dużo nauki. Aby ją skutecznie zaplanować musi ustalić grafik nauki poszczególnych przedmiotów oraz podejmowania różnych aktywności, żeby się ze wszystkim wyrobić od początku do końca kwietnia. Koral przyjął założenie, że uczy się od poniedziałku do piątku, a więc przez pięć dni w tygodniu. Karol, zdaje sobie sprawę, że jego mocną stroną jest pamięć wzrokowa, dlatego dla poszczególnych przedmiotów i aktywności przyjął symbol: kółeczko= czytanie lektur, gwiazdka= angielski, trójkąt= matematyka, kwadrat= biologia, fizyka, chemia. Każda z kratek oznacza dzień tygodnia od poniedziałku do piątku.

Przygotuj przykładowy grafik Karola, a następnie spróbuj go zapamiętać.

Karol musi zapamiętać, jakich przedmiotów uczy się w dany dzień. Pomóż Karolowi. Przez dwie minuty analizuj planszę z symbolami, następnie zasłoń ją i spróbuj narysować odpowiednie symbole na pustej planszy.

Wskazówka! Szukaj wzorów np. w ułożeniu trójkątów. Warto jest również zapamiętać pozycje narożne. Zastanów się w jaki sposób zapamiętujesz informacje? Może wzrokowo podobnie jak Karol? Jeśli słuchowo powtarzaj na głos nazwy przedmiotów. Wzrokowcy natomiast podczas zapamiętywania korzystać powinni jak najczęściej z wizualnego przedstawiania materiału do zapamiętania.

Zadanie nr 3 „Niesforne liczby”

Dzisiaj wielki dzień w szkole! Olimpiada matematyczna! Zadaniem uczestników jest wykonanie działań arytmetyczne i zapamiętanie ich wyników, a następnie dodaniu wszystkich wyników do siebie.

Poniżej lista rachunków do wykonania, powodzenia!

Wskazówki! Wykonuj obliczenia wyłącznie w głowie, jeśli masz trudność możesz zapisać 3 wyniki swoich działań. Uważaj, wynik działania 1 i 3 jest taki sam, podobnie rachunki nr 5 i 6. Zapisywanie wyników wyłącznie w swojej pamięci to najlepszy dla niej trening.

pamieć