W jaki sposób znaleźć drogę do najlepszej edukacji twojego dziecko?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Ken Robinson w swojej najnowszej książce pt.: „Ty Twoje dziecko i szkoła”.

Wydeptanie solidnej ścieżki w dzieciństwie jest  niezbędne dla sukcesu w dorosłości.

Obowiązkowe ławeczki dla odpoczynku, punkty wsparcia, drogowskazy są niezbędne, aby konsekwentnie i bez błądzenia dojść do bulwaru życia.

To czy Twoje dziecko będzie kroczyć misternie wydeptaną ścieżyną, polną dróżką porośniętą chwastami, a może pojedzie autostradą łapiąc wiatr w żagle zależy od Ciebie.

Jako rodzic często zadaję sobie pytanie, czy wykształcenie moich dzieci pozwoli im być szczęśliwymi ludźmi w przyszłości?

Czy szkoła realizuje swoje podstawowe zadanie i kształci wszystko, czego potrzebować będą potem w życiu dorosłym?

Odpowiedź jest trudna i zależna od jakości pracy szkoły, jej zarządzania, wartościom i misji, którą realizuje. Pracujący tam nauczyciele oraz przebywający uczniowie są sercem żywej społeczności.

Co na to my rodzice?

Bycie rodzicem to jednocześnie ogromne wyzwanie, które w naturalny sposób przeplatane jest chwilami trosk i radości.

Od momentu podjęcia edukacji przedszkolnej, potem szkolnej, ewentualnie podczas studiów  to rodzice odpowiedzialni są za rozwój i szczęśliwość swoich pociech.

Pytania pojawiają się w momencie, kiedy świadomy rodzic podejmuje decyzję, aby oddać dziecko w obce ręce.

Wiek przedszkolny, a potem lata spędzone w szkole to okres nieposkromionego rozwoju dziecka we wszystkich dziedzinach życia.

Każdy rodzic marzy o tym, by edukacja była dla dziecka inspiracją, motywacją, radością. Czas spędzony w szkole powinien zatem owocować budowaniem społecznego zaplecza w postaci przyjaźni i relacji, wiedzy i inspiracji.

Czy wszystkie predyspozycje i mocne strony mojego dziecka zostaną w przedszkolu lub szkole dostrzeżone? To gwarancja jego dobrej edukacji.

Kiedy po raz pierwszy zostawiłam moje dziecko w żłobku, a starsze w przedszkolu w głowie kołatało mi jedno zdanie: czy ludzie tam pracujący zaopiekują się moimi skarbami tak dobrze jak ja to robię?

Doskonale moment przekazania najmilszej pociechy obrazuje wiersz z książki Kena Robinsona, zamieszczony na blogu „Macierzyństwo dla leniwych” przez Emmę Robinson matkę i nauczycielkę.

Wielu rodziców zwyczajnie martwi się o edukację, o jej obecny kształt.

Przeładowana podstawa, nauczanie treściowe, ukrzesłowienie dziecka, testy i sprawdziany, mało przedmiotów artystycznych, brak aktywności ruchowej na świeżym powietrzu to budzące wątpliwości elementy edukacji, które warto zmienić.

Dużo złego dzieje się w masowych szkołach. Brak diagnozowania i rozwoju dziecięcych talentów i pasji. Do tego dochodzą lenki i fobie szkolne, agresja wśród szkolnych kolegów. 

Pozostaje pytanie jak potrzymać tlący się płomyk uczniowskiej pasji, ciekawości, kreatywności w przedszkolu i szkole?

Edukacja szyta na miarę indywidualnego ucznia jest wyzwaniem w świecie standaryzacji, testów, narzuconego schematu myślenia dla wszystkich, powszechnej uniformizacji edukacji.

Kluczowe jest również przeżywanie dzieciństwa tu i teraz. Organizowanie nauki w taki sposób, aby dzieci uczyły się w sposób nieuświadomiony doceniane, rozwijane oraz szczęśliwe.

Emocje, myśli, relacje to indywidualne osobiste aspekty edukacji dziecka, ważne, żeby były doceniane i w należyty sposób pielęgnowane.

Jakiej edukacji potrzebuje twoje dziecko?

Rolą rodzica jest wsparcie w edukacyjnej drodze dziecka ku jego dorosłości.

Taką samą rolę odgrywa szkoła.

Przepis na idealne rodzicielstwo i idealną szkołę nie istnieje pomimo 4 milionów blogów na ten niewyczerpany temat.

Każda placówka edukacyjna jest inna. Ma swoją specyfikę i klimat. Najlepszą metodą jest po prostu pójść do miejsca przyszłej edukacji twojego dziecka i poczuć tą atmosferę i klimat na własnej skórze. 

Nasza rodzicielska postawa powinna być aktywna i wspierająca.

Objawia się to zaangażowaniem w życie szkoły.

Rola rodziców jest niezastąpiona.

Mądra szkoła słucha głosu rodziców.

Charakter twojego dziecka, jego indywidualne talenty, pasje i zainteresowania są wyznacznikiem edukacji spersonalizowanej opartej na podmiotowości dziecka.