dzień edukacji narodowej 14 października, święto KEN, edukacja, przemówienie dyrektora szkoły, szkoła, nauczyciele

14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

To wyjątkowe dla społeczności szkolnych święto w tym roku ma szczególne znaczenie.

Inaczej niż zazwyczaj przebiega jego organizacja w wielu placówkach edukacyjnych na terenie całego kraju.

Ze względu na szalejącą epidemię koronawirusa szkoły rezygnują z uroczystych obchodów tego dnia. Nie odbywają się akademie, uroczyste wyjścia do kościoła, czy inne uroczystości z udziałem Rady Rodziców, uczniów oraz oczywiście nauczycieli.

W mojej szkole uczniowie przygotowali z okazji Święta Edukacji Narodowej uroczystą audycję radiową. Ten odmienny sposób prezentacji treści związanych z tym świętem był doskonałą formą, która sprawdziła się już w nie raz i była bezpieczna.

Spotkanie dyrektora z nauczycielami również przebiega w warunkach reżimu sanitarno- epidemiologicznego.

O czym powiedzieć w wystąpieniu dyrektora szkoły?

Na co zwrócić uwagę?

Poniżej prezentuję przykład przemówienia dyrektora szkoły z okazji Dnia Nauczyciela.

„Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
niech oddzieli światło od ciemności.”

Tadeusz Różewicz, Niepokój

 

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy szkoły, zaproszeni goście,

ze szczęściem i troską jednocześnie witam wszystkich w tym uroczystym dniu, jakże innym od pozostałych dni w roku, innym od wszystkich dotychczasowych uroczystości szkolnych.

Jutro 14 października obchodzimy dzień Edukacji Narodowej. Jest to historyczne święto związane z celebrowaniem pracy nauczyciela we wszystkich krajach Europy i świata w różnym czasie.

Nie przypadkowo w Polsce ten dzień przypada 14 października. To właśnie w tym dniu 1773 roku za sprawą Stanisława Augusta Poniatowskiego do życia powołana została Komisja Edukacji Narodowej. Ten Centralny Organ władzy oświatowej stworzyła podwaliny scentralizowanego systemu edukacji w naszym kraju.

Polska edukacja jest w nieustającej zmianie.

Coraz mocniej akcentuje się potrzebę zmiany, wskazując na wnioski płynące m.in. ze zdalnej edukacji. 

My nauczyciele jednak codziennie podejmujemy trud pracy z dziećmi i młodzieżą, niezależnie od postulatów, warunków, czy własnych potrzeb, często ponad podziałami.

Czynimy to w imię dobra dziecka, które stanowi dla nas misję zawodu nauczyciela.

W tym wyjątkowym dniu chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia i wyrazić uznanie dla waszej codziennej pracy.

Serdecznie dziękuję za Państwa zaangażowanie w opiekę, wychowanie i edukację naszych uczniów. Widzę i doceniam to, że Państwa praca wychodzi często poza podstawowe obowiązki.

Zwłaszcza w okresie epidemii praca w szkole okazuje się być ogromnym wyzwaniem. Doniesienia medialne są niepokojące, nauczyciele z narażeniem życia wykonują swoją pracę, żeby przygotować młode pokolenie Polaków do życia, żeby wyposażyć uczniów w podstawowe kompetencje , aby opuścili szkołę jako świadomi własnej wartości ludzie, którzy wiedzą w którym kierunku chcą podążać.

To wyjątkowy dzień nauczyciela, bez uroczystej gali, bez naszych uczniów. W ciszy celebrujemy to ważne dla edukacji święto.

Przyjmijcie zatem Państwo życzenia zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym.

Niech codzienna praca z uczniami przynosi satysfakcję oraz daje wiarę w drugiego człowieka i nadzieję na lepsze czasy.

Bardzo serdecznie dziękuję.