Świat się zmienia w każdej chwili, zmieniać się powinna również edukacja! Czy to idzie w parze? Czego brakuje w polskich szkołach, a co jest ważne.

Sztuczna inteligencja już za chwilę w kroczy do codzienności, edukacja to wielkie wyzwanie dla nas rodziców, nauczycieli w szkołach, pracowników wielu instytucji, firm, nie tylko szkół.

Często zadaję sobie pytanie, jaka powinna być nowoczesna edukacja? Ludzie przecież nie mogą przecież konkurować z maszynami!

„Jeśli nie zmienimy sposobu nauczania, za 30 lat będziemy mieli kłopoty. Metody nauczania i rzeczy, których uczymy, pochodzą sprzed 200 lat” – mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Jack Ma, jeden z najbogatszych na świecie chińskich przedsiębiorców. Rozwoju techniki automatyzacji i robotyzacji w firmach nie da się uniknąć, to już się dzieje! Ludzie nie mogą i nigdy nie powinni konkurować z maszynami, ponieważ to pułapka.

To na co kładzie nacisk system edukacji to przede wszystkim twarda wiedza, testy, sprawdziany, nauka pod klucz odpowiedzi. A na końcu tej drogi i tak okazuje się, że komputery i tak są mądrzejsze. Dokąd więc ona prowadzi? ….Ciężko znaleźć drogę z labiryntu takiego myślenia o edukacji.

A rozwiązanie jest proste, uczmy dzieci rzeczy niepowtarzalnych (Jack Ma Forum Ekonomiczne w Davos):

WARTOŚCI
WIARA W PRZYSZŁOŚĆ
NIEZALEŻNE MYŚLENIE
WSPÓŁPRACA
DBANIE O INNYCH

Jednym słowem miękkie kompetencje, unikatowe i jedyne w swoim rodzaju, promowanie indywidualnych talentów każdego dziecka, motywacja to proste drogowskazy edukacji jutra.

Nie zapominajmy o tym, każda powtarzalna rzecz w przyszłości zostanie zautomatyzowana. Jeśli nie zmienimy sposobu myślenia o edukacji dziś, przyszłość będzie należała do maszyn.

Porozmawiajmy o tym….napisz do mnie co sądzisz w formularzu kontaktowym