onenote, onenote w pracy rady pedagogicznej, Microsoft dla edukacji, Teams, aplikacja Teams, cyfrowa szkoła, nauczyciel w sieci

W jaki sposób zorganizować pracę rady pedagogicznej w warunkach kształcenia na odległość?

Cyfrowe przestrzenie aplikacji Teams wraz z OneNote wychodzą naprzeciw temu ważnemu zdaniu.

Cyfrowy notes zawiera wiele przydatnych funkcji, dzięki którym nauczyciele mogą ze sobą zdalnie współpracować.

OneNote to doskonałe narzędzie do organizowania pracy rady pedagogicznej.

Dzięki niemu dyrektorzy efektywnie wspomogą pracę zespołów nauczycielskich.

Z jednej strony OneNote zapewnia indywidualną przestrzeń do pracy każdemu nauczycielowi, z drugiej strony gwarantuje wspólny obszar współpracy wraz z biblioteką zasobów ważnych dla wszystkich członków rady pedagogicznej.

Cyfrowy notes ma wiele zastosowań, których głównym celem jest skuteczny przepływ informacji w szkole.

Główne korzyści korzystania z OneNote:

  • Efektywna współpraca w zespole nauczycielskim,
  • Skuteczny przepływ informacji,
  • Indywidualna przestrzeń do pracy dla każdego nauczyciela.

W szkole istnieje wiele przestrzeni, w których nauczyciele muszą ze sobą współpracować. Wspólne opracowywanie procedur, regulaminów, protokołów, programów nauczania, praca nad projektami interdyscyplinarnymi to tylko niektóre z zadań dla grona pedagogicznego.

Dzięki cyfrowemu notesowi nauczyciele wszędzie i na każdym urządzeniu elektronicznym mają dostęp do wypracowanych efektów pracy zespołu, a także mogą wnosić swoje kreatywne pomysły, uwagi, dzielić się spostrzeżeniami.

Każdy z nauczycieli może mieć swoją własną indywidualną sekcję w notesie, gdzie dokumentował będzie m.in. swoje osiągnięcia, scenariusze zajęć, zbierał informacje na temat doskonalenia zawodowego.

Cyfrowe zakamarki wirtualnej przestrzeni OneNote mają niewątpliwie ogromny potencjał w kontekście pracy rady pedagogicznej.

Dystrybucja ważnych dokumentów, szybki kontakt z innymi nauczycielami to niewątpliwie zalety notesu.

Wirtualna tablica, notes oraz cyfrowa szafa na dokumenty stają się ważną przestrzenią do współpracy nauczycieli w nowoczesnej szkole.

Dyrektorzy szkół mają również do dyspozycji opcjonalną przestrzeń w OneNote. W bibliotece zawartości nauczyciele znajdą ważne dla funkcjonowania szkoły dokumenty tylko do odczytu.

Obszar do współpracy można wykorzystać w zakresie koordynowania wspólnych zadań i projektów. Obszar ten stanowi również doskonałą przestrzeń dla spotkań zespołów działających w szkole oraz jest niezastąpiony w robieniu notatek.

Notesy członków rady pedagogicznej pomagają w organizowaniu pracy każdego nauczyciela. Mogą oni tam przechowywać obserwacje, plany pracy, scenariusze zajęć oraz inne niezbędne do planowania pracy materiały.

Nauczyciele mogą robić notatki za pomocą cyfrowego atramentu, zdjęć lub plików audio.

W dobie kształcenia zdalnego należy bardzo dokładnie przeanalizować korzyści płynące z zastosowania OneNote nie tylko w pracy z uczniami, ale przede wszystkim w organizacji pracy rady pedagogicznej.

Problemy związane ze współpracą, skutecznym przepływem  informacji, rozwiązywaniem trudnych spraw jest znaczący w kontekście zarządzania placówką edukacyjną.

Do sieci w skutek zamknięcia szkół trafiają nie tylko lekcje, ale również praca rady pedagogicznej.

Stąd wynika konieczność wprowadzenia do szkół cyfrowej przestrzeni współpracy nauczycieli.

 

Na podstawie: https://www.microsoft.com/pl-pl/education/training-and-events