organizacja kształcenia dla uczniów z Ukrainy, edukacja, klasy przygotowawcze, język polski dla uczniów z Ukrainy. szkoła, edukacja, polski system edukacji,

W dniu 21 marca 2022 ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

W myśl zapisów rozporządzenia organy prowadzące, dyrektorzy szkół i nauczyciele zostali zobowiązani do organizacji edukacji dla obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski jest legalny.

Co reguluje wyżej wymieniony przepis prawny?

Egzaminy ósmoklasisty

W paragrafie 2 określono konieczność przystąpienia uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty na zasadach określonych w aneksie do informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązującej w roku szkolnym 2021/2022.

Uczniowie z Ukrainy przystępują do 3 egzaminów w terminie podstawowym tj. 24, 25, 26 maja 2022r.

Obowiązują ich deklaracje wyboru języka. W przepisach prawnych określono dostosowania warunków i form przeprowadzenia egzaminu dotyczą m.in. wydłużonego czasu pracy na języku polskim (210 minut), tłumaczenia poleceń na język ukraiński oraz możliwości obecności tłumacza części organizacyjnej podczas trwania egzaminu.

Ważne daty:

Do 8 kwietnia– dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel informuje rodziców uczniów obowiązujących dostosowaniach

11 kwietnia- zebranie deklaracji wyboru języka obcego nowożytnego, z którego uczeń przystępuje do egzaminu

15 kwietnia– przekazanie dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej listy uczniów przystępujących do egzaminuósmoklasisty

Matura i egzaminy zawodowe

Rozporządzenie określa również taką samą drogę proceduralną w związku z przystąpieniem do matury i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe uczniów z Ukrainy.

Zwiększone limity uczniów w klasach

Ze względu na napięta sytuację na Ukrainie i przybywających do Polski uchodźców w szkole zwieszone zostały limity uczniów w klasach ogólnodostępnych.

W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych liczba uczniów może być zwiększona nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy.

W klasach I- III limit ten dotyczy zwiększeń maksymalnie do 4 uczniów, a na świetlicy szkolnej pod opieką jednego wychowawcy może przebywać nie więcej niż 29 uczniów.

Możliwość kształcenia w systemie zdalnym na Ukrainie

Uczniowie z Ukrainy mają możliwość edukacji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w ukraińskim systemie edukacji.

„Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji przez dziecko lub ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty.” ( paragraf 15)

Oddziały przygotowawcze

Możliwe jest również organizowanie oddziałów przygotowawczych dla uczniów, w których uczniowie uczyliby się minimum 6 godzin tygodniowo języka polskiego.

Po ukończeniu takiego oddziału uczniowie z Ukrainy otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu.

W rozporządzeniu określone zostały również warunki techniczne lokalów, w których zorganizowane byłoby kształcenie uczniów z Ukrainy poza lokalizacją szkoły.

Oddziały przygotowawcze tworzy się na podstawie Ustawy o Pomocy Obywatelom Ukrainy z dnia 12 marca 2022r.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy