Nadeszły nareszcie wakacje.

Przed nami czas upragnionego wypoczynku.

Szczególny czas, ponieważ przypadający w okresie światowej pandemii koronawirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia w tak zwanych Wytycznych dokładnie precyzują zasady organizowania wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.

Rodzice, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na letni obóz przestrzegać muszą zaleceń sanitarno- epidemiologicznych.

Dodatkowe trudności napotkają niewątpliwie również organizatorzy takiego wypoczynku.

Obiekt, w którym będą przebywać dzieci, musi być dezynfekowany oraz zaopatrzony w odpowiednie środki czystości. Pomieszczenia, w których przebywają dzieci podlegają regularnemu myciu i dezynfekcji.

Wytyczne ministerialne regulują również zasady wydawania posiłków lub nakładają na organizatorów zapewnienie pomocy medycznej dla uczestników kolonii lub obozów wypoczynkowych.

W tym roku szkolnym została utworzona ogólnopolska baza dla organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, gdzie każda instytucja, firma, która organizuje wakacje dla dzieci, może zgłosić swoją gotowość do organizacji wypoczynku.

Każdy rodzic oczekuje od organizatorów nie tylko profesjonalnej opieki, ale przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa dla swojej pociechy.

Obostrzenia maleją w przestrzeni publicznej.

Ponieważ zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii Covid 19 zostały złagodzone, duża część rodzin w Polsce decyduje się na rodzinny wyjazd w góry, czy nad morze.

Ministerstwo Edukacji opracowało „Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku”.

Jego głównym zadaniem jest pomoc w przygotowaniach do wyjazdów wakacyjnych.

Zadbać należy o wiele kwestii, m.in. o wyżywienie, podróż, korzystanie z atrakcji w miejscu pobytu, czy zabezpieczenia osobiste, takie jak płyn do dezynfekcji rąk.

Musimy również pamiętać o uniwersalnych zasadach bezpieczeństwa.

Podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego pobytu w górach, czy nad morzem mogą uratować życie oraz pomóc w razie niebezpieczeństwa.

Podziwiając uroki polskich gór, pamiętajmy o wybieraniu trasy odpowiedniej dla naszego zdrowia, najlepiej niezbyt trudnej. W górach dobrze jest wędrować z przewodnikiem lub osobą, która zna drogę.

Na szlaku unikaj stromych stoków oraz niebezpiecznych uskoków.

Przed wyruszeniem na wycieczkę zostaw na kwaterze wiadomość o miejscu twojego pobytu. Dokąd idziesz i kiedy zamierzasz wrócić?

Sprawdź również pogodę, ta lubi płatać figle.

W razie zabłądzenia szukaj pomocy, zejdź do najbliższej doliny.

Odpowiedniego przygotowania wymaga również wyjazd nad morze, jezioro, czy rzekę.

Opalanie oraz kąpiele wodne są bezpieczne pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad.

Udając się na plażę zabierz ze sobą napoje, wodę, okulary przeciwsłoneczne, olejek z filtrem i czapeczkę, kapelusz chroniący głowę.

Wybieraj również odpowiednią porę dnia, kiedy woda ma optymalną temperaturę np. 10.00-12.00, 16.00- 17.00.

Najlepiej kąpać się w miejscach do tego wyznaczonych, które strzeże ratownik. Przestrzegaj ustalony zasad, nie wchodź do wody, kiedy jest czerwona flaga, zwracaj szczególną uwagę na oznakowanie plaży.

Boje czerwone i żółte widoczne w miejscach zorganizowanych kąpielisk niosą ze sobą istotne informacje dla Ciebie i twojej rodziny.

Boja żółta wyznacza teren do kąpieli gdzie woda osiąga maksymalną głębokość 1.3 m. Poza tym terenem jest już głęboko, nie korzystaj z niego, jeśli nie masz karty pływackiej.

Numer alarmowy WOPR to 601 100 100.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Czas letniego wypoczynku to również czas pieszych wędrówek, wzmożonego przemieszczania się rowerem.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podstawą jest odpowiednie przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych. Powinniśmy również być wyposażeni w elementy odblaskowe, dzięki którym jesteśmy bardziej widoczni dla nadjeżdżających pojazdów.

Zwłaszcza, że od 31 sierpnia 2014 istnieje obowiązek prawny posiadania elementów odblaskowych podczas poruszania się pieszych w ruchu drogowym bez względu na wiek pieszego.

Odpowiedni bagaż.

Wyjeżdżając na wakacje zabrać należy rzeczy niezbędne. Poniżej lista, dzięki której sprawnie spakujesz swoje dziecko na wakacje.

Kompletny bagaż dostosowany do możliwości dziecka jest gwarancją bezpieczeństwa podczas wakacyjnego pobytu.

W bagażu dziecka powinny się znaleźć (w zależności od sezonu):

Ubranie: nieprzemakalna kurtka latem lub kombinezon w zimie, nieprzemakalne obuwie, sandały, buty sportowe, pantofle, bielizna na każdy dzień pobytu, ubranie na ciepłą (z krótkim rękawem) i zimną pogodę, nakrycie głowy, zimą – dwie pary rękawiczek, latem – dwa stroje kąpielowe.

Kosmetyki i środki higieny osobistej: pasta i szczoteczka do zębów, mydło, szampon (najlepiej w saszetkach), duży ręcznik plażowy i dwa ręczniki, grzebień, chusteczki higieniczne, krem z filtrem UV, klapki pod prysznic (japonki). Ponadto: w przypadku wyjazdu na obóz: śpiwór, latarka, płaszcz przeciwdeszczowy, legitymacja szkolna, kartka z adresem wypoczynku i telefonami kontaktowymi do rodziców, saszetka do zawieszania na szyi (na pieniądze), długopis i notes.

WAŻNE: Lekarstwa, które dziecko stale przyjmuje należy przekazać opiekunowi wraz z przyklejoną do opakowania kartką zawierającą imię i nazwisko dziecka oraz dokładny sposób dawkowania leku.

Organizacja wypoczynku letniego to wyzwanie natury logistycznej, w którym należy zaplanować wiele niezbędnych rzeczy.