Dobra organizacja czasu wpływa na nasz sukces życiowy i zawodowy.
Dzięki niej mamy czas nie tylko na pracę, obowiązki domowe, ale również czas na rozwijanie swoich talentów i zainteresowań, a czasami nawet czas na nudę.
Jak zatem efektywnie wykorzystać dobę?
Mówi o tym Brian Tracy w bestsellerowej książce „Zjedz tę żabę”. Proponuje on 21 technik opartych na działaniu, które przyczynią się do poprawy wydajności człowieka.
Wydajna organizacja swojego czasu jest wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale również dla dorosłego.
Rodzicu działaj, zmotywuj się, sprawnie zarządzaj swoim czasem. Już widzę piorunujący efekt neuronów lustrzanych. Zorganizowany rodzic to również zorganizowane dziecko.
Pomogę Ci, a właściwie pomożemy sobie nawzajem.
Codziennie jestem zasypana pracą. Sprawy bieżące, przepisy prawne, nauczyciele, dzieci, rodzice, administracyjna machina szkolna jest wyzwaniem dla początkującego dyrektora, który chce jak najlepiej o wszystko zadbać.
Rodzina, dzieci, zajęcia dodatkowe, obowiązki domowe, pranie, prasowanie to drugi etat do ogarnięcia w domu. Pasje, zainteresowania są równie ważne dla zachowania balansu życiowego. Mam już całą półkę z książkami odłożonymi na potem do przeczytania.
Ciągle zadaję sobie pytanie, czy aby na pewno zdążę ze wszystkim?
Każdy ma te same dylematy, prawda?
Jak wydłużyć godzinę, dzień, dobę, miesiąc i rok?
Czasem zastanawiam się nawet, że najlepiej byłoby zdynamizować czas, tak żeby rzeczy działy się same i równolegle i nie trzeba było odkładać spraw na potem. A może jednak jest to możliwe. Jak poprzez odpowiednie planowanie efektywnie zarządzać czasem?
Poukładaj zatem swoje działania, trudne elementy codziennego wyścigu. Przejmij kontrolę wybierając zadania najważniejsze i skup się na nich.
„Nie można człowieka nauczyć niczego. Można mu jedynie pomóc odnaleźć to w sobie.” Galileusz
Nie odkryję niczego nowego mówiąc ze od efektywności czasu, którym dysponujesz, zależny twój sukces.
Zdolność koncentracji na kluczowym zadaniu podnosi indywidualną wydajność każdego z nas.
Jaka jest zatem podstawowa umiejętność człowieka, dziecka?
Przede wszystkim umiejętność identyfikacja najważniejszego zadania tu i teraz do zrobienia.
To nawyk działania piorunem bez ścisłego planu, natychmiastowa realizacja ziemskiej materii spędzającej sen z powiek.
Metaforyczna żaba to najtrudniejsze i budzące wstręt zadanie, które musimy wykonać każdego dnia. Połykajmy ją w pierwszej kolejności, bez względu na to ile wstrętu i odrazy w nas budzi.
Połykanie żaby to nic innego jak przechodzenie do działania.
Pierwsza reguła mówi, wybieraj żabę, która budzi największą odrazę, druga nie przyglądaj się żabie zbyt długo.
Narzucaj sobie dyscyplinę ciągłej pracy, zorientuj się na działanie, a zadania wykonuj aż do ich zakończenia.
Jesteśmy emocjonalnie i umysłowo zaprogramowani na satysfakcję płynącą z sukcesu. Jeśli zrobisz coś od początku do końca czujesz się zadowolony. Masz większe poczucie pewności siebie, budzi się w Tobie wiara we własne możliwości.
Tak działa neuroprzekaźnik w naszym mózgu- endorfina, swoisty zapalnik do działania, zadowolenia, energii podsyca ognisko zadowolenia z siebie.
Ćwiczenie się w samodyscyplinie to prosta droga do sukcesu. Niestety skrótów nie ma. Sukces to systematyczna praca każdego dnia.
REGUŁA 3 D
DECYZJA
DYSCYPLINA
DETERMINACJA
Podejmij decyzję, bądź zmobilizowany w ćwiczeniach, wytrwaj do końca.
CEL
Czytelny cel naszego działania oraz wewnętrzna motywacja, żeby go osiągnąć malują barwną ścieżkę podążania w naszym życiu. Konsekwencja, rozumiana jako terminowość, upór, precyzja, kontynuacja pomimo trudności, kolejność stanowić będą kolejne ławeczki ku spełnieniu w życiu osobistym i zawodowym są naturalną konsekwencją działania wynikającą z celu.
Cele to samonapędzająca się machina ludzi sukcesu.
Aktywizują działanie, inspirują, uzewnętrzniają wewnętrzną energię. Zapisane w formie twierdzącej, w czasie teraźniejszym w pierwszej osobie zapadają w podświadomość, np. Ważę XXX kilogramów, zdaję na studia, jadę do Zanzibaru na wakacje.
Co?
Jak?
Dlaczego?
O tym wszystkim mówi zasada złotego kręgu.
Siedem etapów wyznaczania celów
- Skonkretyzuj czego pragniesz. Bierz pod uwagę swoje priorytety, wartości, misję. Zapomnij o perfekcji, to marnotrawienie cennego czasu. DZIAŁAJ.
- Napisz swoje pragnienia na papierze. Zmaterializuj myśli w postaci pisma. Zmysł wzroku porządkuje chaotyczne umysłowe życzenie.
- Wyznacz termin. Początek i koniec to niezastąpione motywatory skutecznego działania.
- Harmonogram, lista, co należy po kolei wykonać? Udoskonalaj ją każdego dnia, weryfikuj, odhaczaj zadania, dodawaj odejmuj, niech lista będzie żywa.
- PLAN- Ustal hierarchię zadań z listy. Nadaj im znaczenie, kolejność, co możesz zrobić później, a co wymaga natychmiastowych zadań. Porządek.
- Natychmiast działaj. Wcielaj w życie, praktykuj, weryfikuj , realizuj.
- Codziennie zrób choćby malutki kroczek, który posunie Cię naprzód. Nie przestawaj kroczyć.